Anasayfa / Eğitim / Online KYK Taksit Borçlarınızı Nasıl Ödeyebilirsiniz?

Online KYK Taksit Borçlarınızı Nasıl Ödeyebilirsiniz?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), üniversite öğrencilerinin eğitim hayatı boyunca maddi anlamda destek elde edebilmesi için öğrenim kredisi ve katkı payı gibi imkanlar sağlamaktadır. Öğrenim kredisi, 4 yıl boyunca üniversite öğrencisine ödenen aylık bir ücret olmak ile birlikte katkı payı ise üniversite öğrenim ücretinin her yıl devlet tarafından ödenmesi ile birlikte bir destek oluşturur. 

Bazı öğrenciler burs imkanları kapsamında öğrenim kredisi veya katkı payı aldıkları için üniversite hayatı tamamlandığında geri ödeme yapmak zorunda kalmamaktadır. Ancak bazı öğrenciler ise üniversite hayatlarını tamamladıktan sonra 2 yıl içerisinde iş bulmak ve sonrasında bu borcu ödemek zorunda kalmaktadır. Bazı öğrenciler ise 2 yıl sonrasında iş bulmamış olsalar dahi yine de bu borcu ödemek zorunda bulunmaktadır. Bu durumda borcun ya otomatik olarak yapılandırılmış şekilde alınan maaştan tahsil edilmesi ya da tarafınızca talep edilen şekilde yapılandırılarak taksitler ile ödenmesi gerekmektedir. 

Buna Bakmalısın ->  Otoliz Nedir?

KYK Borçları Nasıl Taksitli Hale Getirilir?

Öğrenim hayatınızı tamamlamanız üzerinden 2 yıl geçti ise iş bulsanız da bulmasanız da KYK borçlarınızı artık ödemeniz gerekecektir. Çünkü siz ödeme gerçekleştirmeseniz dahi devlet tarafından uygulanan haciz işlemleri ile birlikte sahip olduğunuz maddi varlıklar üzerinde yani banka hesapları üzerinde e-haciz işlemi gerçekleştirilerek ödeme tahsil edilir. Bu konuda günümüzde birçok kişi KYK borçlarının kendi isteğine bağlı olarak yapılandırma yani taksitlere böldürmek istemektedir. Bu konuda öncelik ile KYK tarafından belirlenmiş olan bu borcun miktarını, eğer bulunursa faiz miktarı ile birlikte son rakamlarını öğrenmeniz gerekir. Bu açıdan;

  • Özellikle borcunuzun yasal süreç içerisinde bulunup bulunmadığı veya yasal süresi geçmişse cezaya girip girmemiş olduğunu öğrenmeniz gerekir. 
  • Borcunuz yasal ödeme süreci içerisinde bulunuyorsa, borç miktarlarını KYK sayfasından öğrenebilirsiniz. 
  • Yasal süresi dolmuş borcunuz faiz işleyen bir hale gelmiş ise borç miktarlarını online vergi dairesi sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz. 
  • Belirtilmiş olan bu borç miktarı öğrenildikten sonra belirtilmiş taksitler içerisinde veya dönem dönem sağladığınız yapılandırma imkanları ile taksitlendirme sağlanabilir. 
Buna Bakmalısın ->  Ehliyet Almadan Önce Yapılması Gerekenler

Taksitlendirilmiş KYK Borçları Nasıl Ödenir?

Devlet tarafından yasal bir şekilde taksitlere bölünmüş veya sizin tarafınızdan talebiniz üzerine yapılandırılmış şekilde taksitler haline gelen KYK borçlarını ödemek için de ayrı bir sayfa üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu konuda da öncelikle borçlarınızı yasal süreç içerisinde taksitler ile ödemek istiyorsanız, kyk.ziraatbank.com.tr sayfasına giriş gerçekleştirebilirsiniz. Kullanılan bu sayfada;

  • Öncelikle işlem türü açısından “KYK Kredi Tahsilatları” tercih edilir. 
  • Sonrasında “Kimlik Numarası” girişi yapılır. 
  • Ardından ödeme türü olarak “TAKSİT” seçilir.  
  • Sonrasında belirtilen güvenlik kodunu istenilen alana girerek sorgula butonuna tıklanır. 
  • Açılan sorgulama sonuç sayfasında taksitleriniz, dönemi, son ödeme tarihi ve miktarları görüntülenecektir. 
Buna Bakmalısın ->  Kaç Çeşit İklim Vardır? Ders Notu

Ancak ödemeniz gereken taksit miktarları yasal süreci haricinde bulunmuyorsa, belirtildiği şekilde gelir dairesi başkanlığı web sayfası üzerinden sorgulama yapmak için e-devlet şifresi ile giriş gerçekleştirilebilir. Sayfada yapılandırılmış veya yapılandırılmamış KYK taksitleri görülecektir. Bu sayfa üzerinde de seçmiş olduğunuz borçlar için online ödeme işlemi yapılabilir. 

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Otoklav Nedir? Cihazları Ne İşe Yarar?

İçindekiler1 Otoklav Cihazları Hangi Noktalarda Kullanılır?2 Otoklav Çalışma Prensibi Nedir?3 Otoklav Yapısı Ve Kullanma Kuralları …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.