Anasayfa / Kosgeb Kredi / En Çok Kdv ve Ötv Zamların Uygulandığı Yerler

En Çok Kdv ve Ötv Zamların Uygulandığı Yerler

AKARYAKIT VERGİSİ ÖDEME

Bir yerden bir yere gitmek için kullandığımız araçların çalışması için aldığımız akaryakıtlar ÖTV kapsamında bulunduğu için düzenli olarak vergisi verilen ürünlerden olmaktadır. Akaryakıt kullanımı artan araç kullanımına bağlı olmakla birlikte her geçen gün artmaya devam etmektedir. Akaryakıtta yaşanan vergi zamları ise kullanıcılar açısından büyük sıkıntılara neden olmaktadır.

Akaryakıt fiyatlarının artmasının yanında bir de akaryakıtlardan alına vergilerin artması ile birlikte akaryakıt kullanıcılarının cebi yanıyor. Akaryakıt fiyatlarına bakıldığında istenilen fiyatın verilmesini serbest bırakan yasa sonrası fiyatlar arttıkça arttı. Bu artışa bağlı olarak akaryakıttan alınan vergilerde her sene artarak bugünkü oranlara kadar çıktı. Son 9 yılda alınan akaryakıt vergileri %70lerin üzerinde artış gösterdi. Bu artışlar sonucu akaryakıt kullanıcılarında meydana gelen yakınmalarda arttı.

Vergilerin artması sonucu Türkiye akaryakıt tüketimini en pahalıya mal eden ülke oldu. Diğer ülkelerde uygulanan vergi zamlarının az olması nedeniyle Türkiye piyasalarında akaryakıt tüketiminden doğan bir durulma görüldü. Türkiye’de alınan vergiler içinde en çok gelir getirisine sahip olan vergi akaryakıt vergisi oldu.

Buna Bakmalısın ->  Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği

Akaryakıt vergisi maalesef yıllardır hep tartışılan bir konu olarak gündeme gelmiştir. Akaryakıt vergisi ödeme işleminde bulunmam gibi bir şansınız yoktur. Çünkü siz mecburen bir akaryakıt istasyonundan akaryakıt alırken mecburen akaryakıt vergisi ödeme işleminde bulunmuş oluyorsunuz. Zaten ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının bu kadar yüksek olmasındaki sebeplerden biri de bu alanda alınan vergilerdir.

ALKOLLÜ İÇECEKLER VERGİSİ ÖDEME

Her geçen gün farklı ürünlere uygulanan zamların ardı arkası kesilmemeye devam ediyor. Vergi zamları ise en çok ÖTV vergileri içerisinde yiyecek ve içecek türlerine uygulanıyor. ÖTV zammı dâhilinde yapılan açıklamalarda alkollü içeceklere getirilen zamlar ise dikkat çekiyor.

Vergi ödemesi yapılan alkollü içeceklerde vergi fiyatı arttıkça alkollü içecek satan firmalarda fiyatları yukarı çekiyor. Bu durumda alkollü içki tüketicilerinin fazlaca para ödemesine neden oluyor. Bu uygulamanın getirdiği en güzel çözüm ise fiyatları her geçen gün artan alkollü içeceklerin yüksek fiyatlarına yetişemeyen müşterilerin alkol içmekten vazgeçmelerini sağlaması oluyor.

Yıl içerisinde yapılan alkollü içeceklere uygulanan vergi zamları ise şöyle:
Malttan üretilen biralara %0,10 oranında bir vergi zammı uygulandı.
Üzümden üretilen taze şaraplara ise %0,36 oranında bir vergi zammı uygulandı.

Buna Bakmalısın ->  Vakıfbank TSK Personeline Özel Konut Kredisi

Köpüklü şaraplara ise %2,44 oranında vergi zammı koyulmuş oldu.
Alkol hacmi %18den az olan içeceklerde %2,66 oranında bir vergi zammı uygulandı.

Kolalı gazozlara ve diğer içecek ürünlerine herhangi bir vergi zammı yapılmadı.

Buraya kadar vermiş olduğumuz örnekleri incelediğimizde alkollü içecekler vergisi ödeme işlemlerinde oranların diğer tüketilen ürünlere göre çok daha yüksek olduğu dikkati çekiyor. Alkollü içecekler vergisi ödeme işlemlerinde bulunmak için herhangi bir vergi dairesine gitmenize gerek yoktur. Çünkü almış olduğunuz üründe zaten size ciddi bir vergi oranı ekleniyor.

TÜTÜN VERGİSİ ÖDEME

Tütün ürünlerinin kullanım yaşının giderek düştüğü günümüzde tütün ürünlerinden alınan vergilere uygulanan zamlarda dikkat çekenler arasında yerini aldı. Tütün ürünlerinin diğer ürünlere nazaran daha yüksek oranlarda vergi zammına maruz kalması nedeniyle tütün fiyatları da arttı. Ülkeye alınan tütünlerin ÖTV dâhilinde olmaları nedeniyle alınan vergiler her sene daha da artmaya devam ediyor. ÖTV’de alınan asgari maktu ve maktu oranlarına bakıldığında tütün ürünlerine uygulanan vergi zamları ortaya çıkıyor.

Buna Bakmalısın ->  Kredi Kartı Limit Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Tütün içeren purolar, uçları açık purolar, sigarillolar, tütün içeren sigaralar, enfiye ve çiğnemeye mahsus olarak tüketilen tütünler ve diğer tütün ürünlerinde alınan asgari maktu vergi oranı %0,03262 oranında artış gösterirken, maktu vergi oranı ise %0,0378 oranında artış gösterdi.

Oranların bu derece artması sonucu tütün ürünleri satan ve tütün ürünleri kullanan kişilerde artan vergilere karşı bir tepki oluştu. Vergilerin artması en çok tütün kullanıcılarının cebine zarar verecek oranlar içermekle birlikte tütün kullanıcıları tarafından tütün kullanımını azaltmaya yönelik bir çalışma olduğu da gözlenmektedir.

Günümüzde tütün kullanımında bulunan birçok kişi bu ürünlere uygulanan vergilerden genellikle şikayetçi olurlar. Ancak bu kişiler tütün vergisi ödeme mecburiyetinden asla kaçamazlar. Çünkü bu ürünleri satın aldıklarında bu vergileri de ödemeiş olurlar.

Zaten ülkemizde vergi oranı yüksek olan ürünlerin kaçakçılığı da çok yüksek oranlardadır. Ancak kaçak ürün kullanmak da hem devlet hem de kendi sağlığınız için çok sıkıntılı bir durumdur.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kredi Kartı Limit Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Seneler geçtikce Türkiye’de ki harcama artıyor, kredi kartı başvuruları tavan yapıyor. Bugünün Türkiye’sin de dolar …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.