Anasayfa / Sigorta / Vergi Affı ve Taksitli Vergi Borcu Ödeme Detayları

Vergi Affı ve Taksitli Vergi Borcu Ödeme Detayları

Gelir ve kurumlar vergisi ödeyen kurumların çalışanları tarafından 3 aylık süreçte kazanılan ücretlerden devlete kesilen vergilere geçici vergi denir.

 • Geçici vergi kurumlardan bir yılın sonunda alınır.
 • Basit usul vergi verenlerin haricinde;
 • Ticari kazanç sağlayan kar sahipleri,
 • Serbest meslekle uğraşan kişiler,
 • Kurumlar vergisi ödemekle yükümlü olan kişiler geçici vergi ödemesi yapmak zorundadırlar.
 • Gelir ve kurum vergisi ödemesinde bulunmayan adi şirketler ve kolektif şirketler ve benzeri yerler geçici vergi vermek zorunda değillerdir.

Türkiye’de işyerin ve ya temsilciliğe sahip olan kişiler yaptıkları faaliyetlerden dolayı geçici vergi ödemesi yapmak zorundadırlar.
Geçici vergi 3 aylık dönemler sonrasında oluşan 4 dönemde ödenmek zorundadır. İlk dönem ocak, şubat, mart ikinci dönem nisan, mayıs, haziran üçüncü dönem temmuz, ağustos, eylül dördüncü dönem ise ekim, kasım, aralık aylarından oluşmaktadır.

Geçici vergi ödeme günleri belirlidir. Bu süreler içerisinde kişiler ödeme yapmalıdırlar. Geçici ödeme yapacak olan kişiler vergi dairesine beyannamede bulunmalıdırlar. Beyanname sonucu doğrultusunda vergi dairelerine geçici vergi ödemelerini yapmalıdırlar.

Gördüğünüz üzere basit veya genel vergilerin haricinde bir de geçici vergi ödemesi vardır. yani eğer bu toplumda yaşıyorsanız vergi ödemekten asla kaçamazsınız. Hatta zaman zaman gerek vergi dairesinden gerekse internet üzerinden üzerinize kayıtlı genel vergi veya geçici vergi ödemesi var mı, yok mu diye kontrol ediniz.

Belediyelere Ekmlak vergisi ödeme

Emlak vergisi belediyeler üzerinden v bankalar aracılığı ile belediyelerin hesabına yapılan ödemeler ile yapılabilmektedir. Ancak internet sisteminin devlet daireleri ve belediyelikler tarafından kullanılması ile belediyelerden emlak vergisi ödeme dönemi başlamıştır.

İnternet üzerinden yapılacak olan emlak vergisi ödeme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken nokta belediyelerin ‘e-Belediye Sistemi’ni kullanıp kullanmadıklarıdır. E-Belediye sistemine sahip olan belediyelerin sayfası üzerinden emlak vergisi ödeme butonuna tıklayarak açılan sayfadan emlak vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir.

E- belediye sistemine geçmemiş olan belediyelere bağlı emlak vergilerinin eski usul sisteme göre ödenmesi gerekmektedir. Günümüzde her belediyeye ait bir e-belediye sistemi bulunmasına rağmen bir kısım belediyeler bu uygulamaya hala geçememiştir. E- belediye sistemi belediyelere gitmekte zorlanan ve ya gayrimenkulün şehir dışında olması gibi sebeplerden ötürü gayrimenkul sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

E-belediye sistemi üzerinden gayrimenkul emlak vergisi ödeme işlemleri kolaylıkla yapılabildiği gibi vakit darlığı çeken kişiler içinde avantajlar sağlamaktadır. İnternet sistemi hakkında bilgi sahibi kişiler tarafından kolaylıkla telefon ve ya bilgisayar ile kısa zamanda emlak vergisi ödemesi yapılabilmektedir.

Ülkemizde yaşayanlar için vergilerin ardı arkası maalesef tükenmek bilmez; elbette bunların bazı temel hizmetlerin yürütülmesi için olmazsa olmaz şartlardandır. Ancak vatandaşını düşünen devletler bu anlamda e-belediye emlak vergisi ödeme kolaylığını başlattıkları gibi bu oranları da düşürmeleri gerekmektedir. Bu anlamda devlet vatandaşını ciddi bir şekilde korumalıdır.

Vergi Borcu Ödemelerinde Taksitlendirme

Vergi ödemeleri Türkiye sınırları içerisinde bulunan pek çok vatandaşın zorunlu olarak yerine getirmekle yükümlü olduğu bir görevdir. Vergi ödemesi yapacak olan kişiler yılın belirli vakitlerinde vergi ödeme noktalarına giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirirler. Vergi ödemelerinde yaşanan çeşitli sıkıntıları gören firmaların ürettiği yeni sistemde vergi ödemelerinde zorlanan kişilere yönelik çalışmalar hazırlanmıştır.

Vergisini ödemek isteyen A kişisi farklı sebeplerden ötürü vergi dairesine gidememekle birlikte vergi borcunu ödemek için toplu bir paraya d sahip olamayabilmektedir. Bu problemi esas alan bankalar vergi ödeme hizmetlerine ek olarak vergi borcu için yeterli parayı bulamayan kişilere kredi kartı ile ödeme yaptıkları takdirde aylara bölünmüş olarak vergi borcunu taksitlendirebilmektedirler. Bu sayede kişiler bir anda çok fazla miktarda vergi ödemek yerine yıl içerisine yayılmış dönemlerde belirli ve az miktarlarda vergi borcunu ödemeye devam edebilmektedirler.
Vergi borcu ödeme de getirilen bu yenilik sayesinde kişiler daha rahat vergi borcu ödeyebilmekte ve bir anda bulamadıkları nakitlerden dolayı çeşitli sıkıntılara maruz kalmamaktadırlar.

Yani bu anlamda eğer devlete biriken borçlarınız varsa bu borçlarınızı asla geciktirmeden ödeyiniz. Ama ödememiş veya ödeyememiş iseniz o zaman da devletin vergi ödemelerinde yapılan taksitlendirmeler haberlerini dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Çünkü ancak bu şekilde devlete olan birikmiş vergi borçlarınızı rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. Aksi takdirde çok zorlanırsınız.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Sigortası Nedir?

KİRA VERGİSİ ÖDEME

Herhangi bir mala sahip olup bu malı kiraya vererek gelir elde eden vatandaşların ödemekle yükümlü oldukları vergi türüne kira vergisi denir. Kira vergisi ödeyen vatandaşlar, kira gelirlerinin belirli bir miktara ulaşması ile vergi ödemeye başlarlar. Kira vergisi ödemek isteyen vatandaşların vergi borçlarını öğrenmek için herhangi bir vergi dairesine başvurmaları ve ya vergi iletişim merkezini arayarak borç sorgulatmada bulunabilirler.

Kira vergisi ödeme işlemleri yaptırmak isteyen kişiler ödemelerini şu yollarla yapabilirler:
Kendilerine en yakın olan vergi dairesine giderek vezne görevlisinin de yardımıyla kira vergilerini kolaylıkla ödeyebilirler.
Vergi dairesi ilen anlaşması olan bankalardan gişe işlemleri sırasında kira vergisi ödemesi yapabilirler.

İnternet bankacılığını kullanarak kira vergisi olan vatandaşlar kredi kartı numaralarını ve vergisini ödeyecekleri kiradaki malın vergi dairesine olan kayıt bilgileri ile ödeme yapabilirler.

Sadece TC Ziraat Bankası’na ait ATM’lerden kartlı ve ya kartsız işlem yaparak kira vergisi ödemeleri yapabilirler.
Kredi kartı ile anlaşmalı bankalardan kira vergisi ödemesinde bulunabilirler.

Kira vergisi ödeme işlemleri ev sahipleri için mutlaka atlanmaması gereken bir işlemdir. Bütün ev sahiplerinin kira vergisi ödem işlemlerini büyük bir ciddiyetle takip etmeleri gerekmektedir. Bu anlamda kira vergisi ödeme işleminde bulunmak isteyen bir ev sahibi yukarıda sıralamış olduğumuz işlemleri gerçekleştirebilir. Böylece çok kolay bir şekilde kira vergisini ödemiş olur.

Vergi Borcumu İnternet den Nasıl Öderim

Vergi dairelerinde yaşanan sıra bekleme ve sistemdeki yığılmaları önlemek adına belediyeler tarafından hayata geçirilen vergi ödeme noktası çoğu kişinin işlerini kolayca halletmelerine imkan sağlıyor. Vergi dairelerinde belirli vakitlerde meydana gelen yığılmalar nedeniyle vatandaşların mağdur olması ve vergi ödeme işlemlerinin gerçekleşmemesi sonrası banka ATM’lerindeki sisteme benzeyen bir sistemle çalışan vergi ödeme noktaları oluşturuldu.

VERGİ ÖDEME NOKTASI

Vergi ödeme noktası için gerekli yere gidildiğinde ödenecek vergiye ait olan butona tıklayarak, vergiye ait numaraların girilmesi ve kişiye ait bilgilerin de tamamlanmasıyla vergi ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Vergi ödemelerinde yaşanan krizlerin önüne geçen bu çalışma sayesinde haftanın her günü ödeme yapılabilmektedir. 7/24 vatandaşların hizmetine sunulan bu sistem sayesinde kişilerin vergi dairelerinde sıra beklemesi ortadan kalkmış olduğu gibi çağa ayak uyduran bir sistemde geliştirilmiş oldu.

Vergi ödeme noktalarının getirdiği yeniliklerden birisi de vergi borcu sorgulama imkanının bulunması ile oldu. Vergi borcu sorgusunda bulunmak için vergi dairesinde sıra bekleyen kişiler kolaylıkla vergi ödeme noktasından sorguda da bulunabilecekler. Vergi ödeme noktaları belediyeler tarafından çeşitli şubelerde hizmete açılmıştır.

Siz, siz olun, asla devlete olan borcunuzu ödemekten geri kalmayın. Çünkü devlete olan borçlar ödenmediği takdirde çok ciddi anlamda sıkıntı yaşarsınız. Zamanında ödemediğiniz veya ödemeyi ihmal ettiğiniz vergi borçları bir gün karşınıza kar topu şeklinde yığılmış ve katlanarak büyümüş bir şekilde karşınıza çıkabilir.

İNTERNETTEN TAŞIT VERGİSİ ÖDE

Vergi ödemelerinin sadece vergi daireleri üzerinden yapıldığı dönemlerden sonra taşıt vergisi ödeme işlemlerinde internetten vergi ödeme devri başlamış bulunmaktadır. İnternetten taşıt vergisi ödeme işlemleri diğer işlemlere oranla daha kısa zamanda ve kolaylıkla yapılabilmektedir. Yoğun tempoda çalışan ya da taşıt vergisi için ödeme işlemlerinde geciken kişilerin kısa zamanda telefonları ve ya bilgisayarları aracılığı ile internetten taşıt vergisi ödeyebilirler.
İnternetten taşıt vergisi öde işlemleri için iki seçenek bulunmaktadır.

 • İnternetten taşıt vergisi ödemek isteyen kişilerin internet bankacılığı aracılığı ile açılan banka sayfası üzerinden taşıt vergisi ödeme bölümünü seçerek taşıta ait bilgiler, vergi kaydına ait bilgiler ve kredi kartı ile ödeme yapılması için kredi kartına ait bilgiler tam ve doğru bir şekilde girilerek internetten taşıt vergisi ödenebilir.
 • Vergi dairesinin internete taşınmış hali olan İnternet Vergi Dairesi sistemini kullanarak taşıt vergisi ödeme bölümünden taşıta ait bilgiler ve kredi kartına ait bilgiler girilerek taşıt vergisi ödenebilmektedir. Taşıt vergisi ödemelerinde internet sistemi kişiler için çok avantajlı bir sistem olup tercih edenlerin sayısı artmaktadır.
Buna Bakmalısın ->  Eksik SSK ve SGK Primi Ceza Hakları

Yalnız internetten taşı vergisi öde işlemlerinde bulunmak isteyen bir vergi mükellefi eğer bu işlemini vergi dairesinin kendi ana sayfasından yapacak ise mutlaka bir adet kredi kartına sahip olması gerekmektedir. ayrıca bu kredi kartında da yeterli bir limitin olması da bu verginin ödenebilmesi için şarttır.

Taşıt Vergisi MTV Ödeme

Çeşitli amaçlarla kullanılan taşıtlar için düzenli olarak devlet tarafından taşıt vergisi alınmaktadır. Taşıt vergisi ödeme işlemleri, taşıt kullanımı arttıkça artan bir sistem halini almıştır. Taşıt vergileri yılda iki kere ödenebildiği gibi tek seferde de ödenebilmektedir.

Taşıt vergisi ödeme işlemlerinin yapılığı başlıca ödeme noktası geçmişten beri vergi daireleri olmuştur. Vergi daireleri diğer vergilerinde ödendiği bir yer olması nedeniyle yığılmaların ve uzun bekleyişlerin olduğu bir kuruluş haline gelmiştir. Bütün bu sıkıntıları engellemek için taşıt vergisi ödeme noktalarında yeni imkânlar sunulmuştur. Taşıt vergisi ödeme noktaları şunlardır:

Belediyeler tarafından oluşturulan vergi ödeme noktalarından taşıt vergileri ödenebilmektedir. Bu sistem vergi dairelerindeki yoğunluğun önüne geçilmesi için yapılmıştır.

Vergi daireleri ile anlaşmalı olan bankaların gişelerinden ve ya ATMlerinden taşıt vergisi ödemeleri yapılabilmektedir.
İnternet bankacılığı sistemi kullanılarak anlaşmalı bankalar üzerinden kredi kartı ile taşıt vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir.
İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden taşıt vergisi ödeme işlemleri bölümü seçilerek gerekli bilgilerin doğru ve tam olarak doldurulması ile taşıt vergisi ödenebilir.

Araç sahipleri araç kullanarak çok büyük avantajlara sahip olurlar. Ancak bu avantajın devlet tarafından kesilen de bir bedeli var. İşte bu anlamda sizler bu bedele mümkün mertebe dikkat ediniz. Aracınızın vergisini ödememekten dolayı da herhangi bir ceza almayınız. Çünkü bu ceza sizden mutlaka yetkili kurumlar tarafından tahsil edilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Ulaşım için motorlu araçların kullanımı günümüzde hat safhaya ulaşmış durumdadır. Motorlu araç kullanımının artması ile motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde de yoğunluk meydana gelmiştir. Motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemleri genellikle Ocak ve Temmuz aylarında yoğunluk kazanmaktadır. Mtv vergisini ödemek isteyen kişiler için tercih edilen Vergi Daireleri çok yoğun olmakla birlikte işlemler uzun sürebilmektedir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemlerinde yaşanan yoğunluğu ortadan kaldırmak adına ve vatandaşlara kaliteli hizmet sunmak adına vergi ödemelerinde pek çok kolaylık sağlayan sistemler kurulmuştur. İşte motorlu taşıtlar vergisi ödeme için başvurulacak kanallar:

 1. Vergi dairelerinden birine giderek burada motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
 2. Vergi dairelerindeki yoğunluğu ortadan kaldırmak adına belediyeler tarafından geliştirilen vergi ödeme noktalarından
 3. ATM’den para yatırır gibi motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemleri yapılabilir.
 4. Vergi dairesi ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ATM’lerden, internet bankacılığı ile ya da gişe işlemlerinden birini tercih ederek motorlu taşıtlar vergisi ödenebilir.
 5. İnternet Vergi Dairesi adresi üzerinden motorlu taşıtlar vergisi ödeme seçeneğinden vergi borcu ödemesi yapılabilir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemleri gerçekten de çok kolaydır. Sizler bu vergiyi ödemek istediğinizde gelir idaresi başkanlığının internet sitesine girebilirsisiniz bu sayede kredi kartınız ile bu motorlu taşıtlar vergisini çok kolay bir şekilde ödeyebilmeniz mümkündür. Yalnız bu işlem için araç ruhsatınızı yanınızda bulundurunuz. Çünkü buradan bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Araç Vergisi Nasıl Ödenir?

Her sene Ocak ve Temmuz aylarında ödenmekte olan motorlu taşıtlar vergisi internetten de kolay bir şekilde yatırılmaktadır. İsteğe göre Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla yatırılabileceğini belirtmek mümkündür. Ayrıca farklı farklı bankaların internet şubelerinden de ödenebilmektedir. Ayrıca araç vergisi isteğe göre de taksitlendirilebilmektedir. Bunun için de ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesine giriş yaparak sonrasında da ilgili yere ulaşmalısınız. Bundan sonrasında ise Plaka, TC kimlik numarası ve benzeri istekleri olan formu doldurarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise artık karşınıza ödemeniz gereken tutar otomatik olarak gösterilecektir. Geçerli olan kredi kartlarıyla birlikte anlaşmalı bankalar üzerinden bunu ödemek mümkündür. Ayrıca bilmeniz gereken bir husus var ki o da ödemelerin 02:00 ile 22:00 arasında yapıldığıdır. Bu saatlerin haricinde ödeme yapmanız pek mümkün görünmüyor.

Araç vergisini ödemek için bir diğer yöntem ise hali hazırda kullanmakta olduğunuz bankanızın internet şubesinden vergiyi ödeyebilmenizdir. Yapmanız gereken ilk şey bankanızın internet şubesine giriş yapıp sonrasında da ödemeler sekmesi içerisinden rahatlıkla araç vergisi bölüme ulaşabilirsiniz. Bu ödeme kısmının bankadan bankaya değişiklik göstermesiyle birlikte genellikle aynı yerde olacağını belirtmek mümkündür. Dolayısıyla kısa süre içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirerek bu sıkıntıyı internet üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz. Aynı zamanda isterseniz de Gelir İdaresi Başkanlığı ile bunun ödemesini yapabileceğinizi belirtmekte fayda var. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var ki o da internetten ödemenizi yapacağınız zaman bankaların resmi internet sitesine giriş yaptığınızdan emin olmanızdır. Aksi taktirde ödemenin başka yere gidebileceğini ve dolandırılabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu gibi problemlerin oluşmaması için de resmi internet sitelerini tercih ederek ödemeyi de burası aracılığıyla yapmanız olacaktır.

Buna Bakmalısın ->  SGK SSK Emeklilik Şartları Nedir?

MTV Araç Vergisi Hesaplama

Araç sahipleri her yıl iki defa MTV vergilerini ödemekle yükümlüdürler. Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak bilinen bu vergiyi kara taşıtlarıyla birlikte motorlu deniz taşıtları, helikopter ve uçak gibi araçlar ödemek zorundadırlar. Ayrıca trafik sicil kaydı başladıktan sonrasında bu vergiler ödenmeye başlamaktadır.

Bunun yanı sıra MTV araç vergisi trafik sicil kaydı silinene kadar ödenmesi zorunlu olmaktadır. Bu vergi türü araç türüne göre farklı fiyatlandırılır. Dolayısıyla yılda iki defa ödeme yapılırken aracın silindir hacmi, yaşı ya da türü gibi birtakım farklılıklar göz önünde bulundurularak ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca otobüsler için koltuk ve yaş kapasitesi de vergi için önemli olmaktadır. Vergi ödenmediği durumda birtakım cezai işlemler uygulanır.

Hiç ödemeyen için uyarı mektubu gönderilerek bu uyarı dikkate alınmadığı zaman Maliye Bakanlığı tarafından yeni uygulamaya tabii tutulur. Böylelikle araç sahibinin bankalarına haciz konulur ve bütün vergiler tahsil edilir.

Motor hacmine göre vergilerde farklılıklar olacağı gibi aynı zamanda aracın yaşının da önemli olduğunu bilmelisiniz. Motor hacmi 1300 cc ve altında olan 1 – 3 yaşındaki araçlardan 646 TL MTV vergisi alınmaktadır. Ayrıca 1300 cc ve 1600 cc arası araçlardan ise alınan ücret 1035 TL olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla her aracın kendine göre MTV araç vergisi bulunmaktadır.

Bu vergideki belirleyici unsurlardan birsi motor hacmi, diğeri ise aracın yaşıdır. Yılda iki defa ödenmekte olan bu vergiyi isteğe göre internet üzerinden ödemek de mümkün olacaktır. Her yıl iki defa ödenmekte olan vergiyi ödemezseniz bu konuda gerekli cezai işlemlere tabii olacağınızı ve birtakım problemlerle karşı karşıya kalacağınızı söylemekte de fayda var. Dolayısıyla vergi borcunuzu en kısa sürede yatırmanızı sizlere öneririz.

ÖTV Araç Vergisi Hesaplama

Bir araç satın alındığı zaman araca ödenen bedel haricinde her yıl farklı masrafları da bulunmaktadır. Bunlar arasında benzin ödemeleri, kasko ödemeleri, yıllık trafik sigortası, araç bakım masrafları ve her yıl ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi bulunmaktadır. Araç sahipleri tarafından her yıl ödenmesi gereken birtakım masrafları bulunmaktadır. Aynı zamanda ÖTV Araç vergisi de bulunmaktadır.

Her ürünün ya da her satın alınan aracın bir vergisi bulunmaktadır. Bunun ödenmesi ile birlikte artık bu araç trafiğe çıkabilir ve problemsiz bir şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda her yıl iki defa ödenmesi gereken bir vergi bulunmaktadır ki bu da Motorlu Taşıtlar Vergisi olmaktadır. Bu vergi aracın yaşına, motor hacmine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla net bir fiyat belirlemek bu aşamada çok yanlış olacaktır.

Aracın yılına, motor hacmine bakıldıktan sonrasında o araç için belirlenen fiyatın ödemesi zorunludur. Aksi taktirde araç trafiğe çıkamaz, çıksa dahi cezai işlem uygulanır. Bundan dolayı da herkesin ödemekle zorunlu olduğu bu vergileri araç kullanmak isteyen insanların ödemesi gerekmektedir. Dolayısıyla ÖTV araç vergisi ile birlikte ödeme yapmak, kolaylıkla bu vergilerden de kurtulmak mümkündür. Artık şubeye giderek ödeme yapmak yerine internet üzerinden basit birkaç tık ile bu ödemeyi gerçekleştirmek mümkün hale gelecektir.

Kolaylıkla ödeme yapabileceğinizi ve herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamayacağınızı da bilmelisiniz. Bunun için anlaşmalı bankalar ile ödeme yapabileceğiniz gibi aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesini de tercihe edebilirsiniz. Herhangi bir şekilde sorun ve problem yaşamaksızın ödeme yapabileceğinizi ve kolaylıkla araç verginizi yatırabileceğinizi söylemek bu konuda en ideali ve en uygunu olacaktır. Dolayısıyla kısa süre içerisinde siz de ödemenizi gerçekleştirebilir ve yatırabilirsiniz.

Hakkında admin

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.