Anasayfa / Sigorta / Eksik SSK ve SGK Primi Ceza Hakları

Eksik SSK ve SGK Primi Ceza Hakları

Türkiye de bir işçinin işe başladığı günden işten çıktığı güne kadar olan tüm zaman dilimlerinde işveren tarafından sigorta yapılması gerekmektedir. Bu bir gereklilik değil zorunluluktur. SSK’ya her ay verilmesi zorunlu olan aylık prim ve hizmet belgesinin işçi için çalıştığı gün sayılı ile brüt ödemelerin toplamının bildirilmesi gerekmektedir.

Çalışan kişi, çalıştığı süre zarfında her ay düzenli bir şekilde SGK’ya rapor edilmektedir.  Türkiye de bugün sigortasının ödendiği zanneden binlerce işçi bulunmaktadır. Bu kişiler, sigorta sorgulaması yapmadığı için emeklilik döneminde daha fazla çalışmak zorunda kalmaktadır. İşveren tarafından her ay düzenli olarak ödenmesi gereken SSK ücretlerinin ödenmemesi, işçinin kayıt dışı istihdam olarak görünmesine yol açmaktadır. Her konuda hukuki düzenleme yapan devlet, eksik SSK primi yatıran kişilere da ceza kesiyor. Peki, eksik SSK primi cezası en kadar?

Buna Bakmalısın ->  Trafik Sigortası Nedir?

Sigorta Kazancını Eksik Gösteren İşverenlere Nasıl Cezalar Uygulanıyor?

  • Eğer işveren, yanında sigortalı olarak çalıştırdığı kişinin maaşını elden veriyorsa, buna istinaden sigorta kazancını eksik gösteriyorsa ağır idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaktır.
  • Buna bağlı olarak 2000 TL aylık maaş alan biri, sigortaya asgari ücretli ve part time çalışan biri olarak gösteriliyorsa ve kazandığı paranın resmi olan kısmı bankaya yatırılarak kalan kısmı ise makbuz imzalatmak üzere elden veriliyorsa bu husus idari suça girmektedir.
  • Bu durumda işveren 30 gün boyunca çalışmış olan işçi için 30 günden daha az çalışmış gösteriyorsa ve kazancını gerçek aldığı ücretten düşük ve eksik bildiriyorsa; belge verilmesi gereken her ay için asıl ya da ek aylık prim ve hizmet belgesi istenmesine, aynı zamanda asgari ücretin 2 katına kadar idari para cezası uygulanmasına karar verilmektedir.
Buna Bakmalısın ->  Vergi Affı ve Taksitli Vergi Borcu Ödeme Detayları

İşveren Bir Sene Boyunca Hiçbir Teşvikten Yararlanamayacak

  • Eksik gün ve eksik kazançlara ait olan sigorta primi alınarak gecikme zammı ve gecikme cezası ile işverenden tahsil edilmektedir.
  • Sigortasız işçi çalıştıran işverenlere denetmen ve müfettişler tarafından inceleme yapılmaktadır. Bu durumda kayıt geçersizliği ve kayır ibraz etmeme nedeninden işveren idari para cezası uygulanmaktadır.
  • Çalışan kişinin hastalanması ya da iş kazası geçirmesi halinde SGK karşı karşıya kaldığı maliyet bedelini işverenden temin etmektedir.
  • Aynı zamanda 1 sene boyunca hiçbir teşvikten yararlanmaması sağlanmaktadır.

Hakkında admin

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.