Anasayfa / Sorgulama / GSS Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

GSS Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

2012 yılında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında herhangi bir sağlık sigortası bulunmayan kişiler belirli ücretleri ödemek durumunda kalmaktadır. Yasanın yürürlüğe girmesi sonrasında insanlar bu durumu tam olarak anlamamasının yanı sıra birçok kişinin GSS uygulamasından haberi dahi yoktur. Bu nedenle Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemini gerçekleştirerek üzerinizde bu borcun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hiç sağlık sigortası başvurusu olmayanların yanı sıra işten çıkanların da GSS işlemleri başlatılmaktadır. İşten ayrıldıktan sonra yeni bir işe giriş sigortanın başlamasına kadar olan sürede kişinin GSS borçları hesaplanmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Kilometre Sorgulama İkinci El Araba Alırken Dikkat!

Daha sonrasında bu borçların ödenmesi gerekmektedir. Ödemeler aylık yapılmaktadır. Ödenecek tutar ise kişinin gelirine göre değişmektedir. Bu nedenle GSS gelir testinin yapılması gerekmektedir. Eğer geliriniz düşük çıkarsa GSS ödememe durumunuzda bulunmaktadır. Yapılan gelir testi sonrasında ödeyeceğiniz tutar ortaya çıkmaktadır. Ödemediğiniz GSS borçlarına da ceza kesilmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Plakadan Egm Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu nedenle zamanında ödenmesi oldukça önemlidir. Genel Sağlık sigortası borç sorgulama işlemini gerçekleştirerek ne kadar borcunuzun bulunduğunu internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için buraya tıklayınız. Açılan sayfa E-Devlet web sitesidir. E-devlet üzerinden borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sistemden hızlı bir şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet sistemine üye değilseniz PTT şubelerinden şifrenizi almanız gerekmektedir. Yukarıdaki linkten giriş yaptıktan sonra karşınıza Genel Sağlık Sigortası tescil tarihleri bilgileri sunulmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  2019 - 2020 Yılı Pasaport Harçları

Burada GSS’nin ne zaman başladığı ve devam edip etmediği incelenebilmektedir. Ayrıca üzerinizde görünen borç bilgileri de sizlerle paylaşılmaktadır. Buradaki bilgiler doğrultusunda sizlerde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemlerini ne kadar çok geciktirirseniz daha çok ceza işlemi gerçekleşecektir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Bana Plakanı Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim!

Plakaya göre trafik cezası sorgulama, araç ile ilgili borçların öğrenilmesi için internetten verilen bir hizmettir. …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.