Anasayfa / Kosgeb Kredi / Emlak Vergisinde Ödemelerinde Ayrıntılar

Emlak Vergisinde Ödemelerinde Ayrıntılar

EMLAK VERGİSİ ORANLARI

Emlak vergisi bütün taşınmaz mallar üzerinden elde edilen gelirin bir kısmını devletin alması ile oluşan vergi türüdür. Emlak vergisi büyük şehirler ve küçük şehirlerarasında farklılık göstermektedir. Büyükşehirler ve normal yörelere devlet farklı tarifeler belirleyerek, farklı miktarlarda vergi geliri istemektedir.

Büyükşehirlerde yaşayan kişilerin gelir durumunun normal yörelerdeki diğer kişilere oranla daha iyi olması ve büyük şehirlerde sunulan imkânların daha fazla ve çeşitli olması gibi nedenlere bağlı olarak büyükşehirlerden elde edilen vergi geliri, normal yörelerdeki şehirlere oranla %100 zamlı olarak uygulanmaktadır. Her sene farklı uygulamalar getirilse de büyükşehirlerin kaderi, normal yörelerin kaderinden daha vahim durumlara gitmektedir.

Büyükşehirlere her sene uygulanan emlak zammı nedeniyle 200 tl emlak vergisi ödeyen bir vatandaş 400 tl emlak vergisi ödemeye mecbur bırakılmaktadır. Artan vergi oranları farklı gelir seviyelerine sahip olan vatandaşlarda farklı tepkiler oluşmasına neden olmaktadır. Aynı bina içerisine bulunan ve kıt kanaat geçinen bir ailenin ödediği vergi ile durumu gayet iyi olan ve para sıkıntısı çekmeyen bir ailenin ödediği emlak vergisi herkesi farklı etkilemektedir.

Buna Bakmalısın ->  Kredi Kartı ile Taşıt Vergisi Ödeme

Bazı vatandaşlar bu emlak vergisi oranları için çok ciddi şikayetlerde bulunmaktadırlar. Evet gerçekten de bazı vergi oranları ülkemizde çok yüksek rakamlara ulaşıyor. Ancak bunu kendi kendimize söylenerek aşamayız. Bunun için de toplumda yetkililer bazında çok ciddi toplumsal baskı oluşturmak gerekmektedir.

EMLAK VERGİSİ ÖDEME

Emlak vergisi tüm taşınmaz mallar için devlete ödenen vergileri kapsamaktadır. Taşınmaz malların emlak vergisini ödemek için yılın başında ve sonunda belirlenen tarihlerde isteyen kişiler tek seferde isteyenlerde iki taksitle emlak vergisi ödemelerini yapmaktadırlar. Emlak vergisi ödeme tarihleri her sene düzenli olarak yayınlanmaktadır. Emlak vergilerinin miktarına ait açıklamalarda yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Emlak vergisi ödeme ile yükümlü olan kişilerin gayrimenkullerin sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca bazı şartlar taşıyan gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödemekten muaf tutulabilmektedir. Emlak vergisi ödeme işlemlerinden muaf tutulan kişilerin sahip oldukları gayrimenkul 200 metrekareyi geçmiyorsa ve bundan başka geliri olmayıp emekli olanlar, şehit yakını olanlar, gaziler, özürlüler, geliri olmayan işsiz kişiler ve ev hanımı olan kişiler emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar.
Emlak vergisi ödeme işlemleri için gayrimenkulün bulunduğu yerdeki belediyelere başvurmak ya da belediyeye ait olan hesap numaraları üzerinden Mükellef Numarası ile ödeme yapılabilmektedir. Gayrimenkul şehir dışında ise PTT havalesi yaparak tüm belediyelerden de emlak vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Türk Telekom Bedava İnternet Kampanyası

Yukarıda söylemiş olduğumuz bilgilere ek olarak şunu da söylemeden geçmek istemiyoruz. Emlak vergisi ödeme işlemleri mutlaka düzenli olarak takip edilmelidir. Bu vergi veya diğer vergi türleri size çok saçma veya vergi oranları çok yüksek gelebilir. Ama bugün ödemesini yapmadığınız bir vergi ödeme işlemi yarın sizin karşınıza daha yükse bir tutarla çıkacaktır.

ONLİNE OLARAK EMLAK VERGİSİ ÖDEME

Emlak vergisi ödeme işlemleri taşınmaz malların tamamında uygulanan bir sistemdir. Emlak vergisi ödemek için belediyelere başvurarak gayrimenkule ait vergi borçları ödenebilmektedir. Ayrıca şehir dışında bulunan gayrimenkuller için belediyelere ait banka hesap numaralarından emlak vergi mükellefiyeti numarası ile vergi ödemesi yapılabilmektedir. Herhangi bir belediye üzerinden PTT havalesi sistemi ile gayrimenkulün kayıtlı olduğu belediyeye vergi borcu ödenebilmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Türkcell Bedava İnternet 2020 Yeni Kampanya

Emlak vergisi ödeme işlemlerinden son teknoloji ile online olarak emlak vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Online olarak emlak vergisi ödeme işlemleri, belediyeye giderek yapılan işlemlerden daha kolay ve kısa zamanda yapılabilen bir işlem olmaktadır. Belediyelerin internet üzerinden açtıkları ‘E-belediye Sistemi’ üzerinden emlak vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Emlak vergisi için gayrimenkulün kayıtlı olduğu belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekir. E-belediye sistemi bulunmayan belediyelere bizzat giderek ya da banka hesap numaraları kullanılarak ve ya PTT havale işlemleri aracılığıyla emlak vergisi ödemeleri yapılabilmektedir.

Online olarak emlak vergisi ödeme işlemleri, kişilerin emlak vergisi ödeme işlemlerinde en kestirme yollardan olup gün geçtikçe pek çok kişi tarafından tercih edilen sistemlerden olmaktadır.

Emlak vergisi ödemeleri için vatandaşların bazı zamanlarda çok ciddi şikayetleri olmaktadır. Vergilerin çokluğundan veya vergi oranlarının yüksekliğinden dert yakınmaktadırlar. Ancak bu konuda yapılabilecek bir şey yoktur. Bu vergileri ödemek zorundayız. Ancak güçlü bir kamuoyu oluşturulabilirse belik o zaman bu vergilere çözüm bulunur.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kredi Kartı Limit Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Seneler geçtikce Türkiye’de ki harcama artıyor, kredi kartı başvuruları tavan yapıyor. Bugünün Türkiye’sin de dolar …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.