Anasayfa / Kosgeb Kredi / Gelir Vergisi Beyannamesi ve Dilimleri
Sigorta Ödemesi Nasıl Yapılır?

Gelir Vergisi Beyannamesi ve Dilimleri

Her yıl düzenli olarak evini ve ya dükkânını kiraya veren kişiler tarafından elde edilen gelirin devlet tarafından belirlenen miktarlarda vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Bu vergiye gelir vergisi ve ya kira gelir vergisi de denmektedir. Gelir vergisi yıl içerisinde iki farklı zamana paylaştırılmış olarak ödenebileceği gibi, tek seferde de ödenebilmektedir. Gelir vergisi ödeme işlemleri için ödeme merkezleri şunlardır:

  • Gelir vergisi ödemekle yükümlü olan kişinin bağlı olduğu vergi dairesine başvurarak vezne görevlisinin de yardımıyla gelir vergisini ödeyebilmektedir.
  • Bağlı olunan vergi dairesi dışındaki bir vergi dairesine vergi hesap numarası bildirilerek gelir vergisi ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Vergi tahsili yapabilen anlaşmalı bankalardan gişe işlemleri yoluyla gelir vergisi ödenebilmektedir.
  • Anlaşmalı bankaların ATM’leri üzerinden yapılacak işlemlerle de gelir vergisi ödemeleri kolaylıkla yapılabilmektedir.
Buna Bakmalısın ->  Kredi Kartı Limit Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Bütün bu işlemler fazla vakit alır diyorsanız;

  • İnternet bankacılığı üzerinden anlaşmalı bankalardan kredi kartı ile gelir vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir.
  • İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden gelir vergisi ödemeye dair istenen bilgiler doldurularak gelir vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir.

Evet, bazı insanlar gelir vergisi ödeme işlemlerini eleştirebilirler. Bunda haklılık payları da vardır. Çünkü bu verginin ödemsinde kendi gelirini daha az gösteren insanlar da vardır. Ancak tüm bunların yanında yanlış gelir beyan edip de daha az gelir vergisi ödeme derdinde olan kişileri biliyorsak bunları yetkililer ihbar etmeliyiz.

Buna Bakmalısın ->  Ptt ve Bankadan Vergi Ödeme Kolaylıkları Nedir?

BANKAYA VERGİ ÖDEME

Vergi ödeme işlemleri önceden sadece vergi daireleri aracılığı ile yapılabilen bir işlemdi. Vergi dairelerinin yeterli sayıda olmaması ve vergi ödeyen ve ya vergi dairesine herhangi bir konuda danışmak için gelen kişilerin sayısı oldukça fazla idi. Bu durumun ve beraberinde getirdiği olumsuz sonuçların fark edilmesiyle birlikte vergi ödeme işlemleri herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bankalar aracılığıyla yürütülmeye başlandı.

Bankalarda geliştirilen sistemlerden ilki, vergi borcu ödemek isteyen kişinin vergi dairesindeki abone numarası ve vergi dairesine ait faturası ile anlaşmalı banka şubelerine uğrayarak vergi ödeme işlemlerini kapsıyordu. Zamanın gelişen şartlarıyla birlikte çalışan insan sayısının artması ve bankaların 7/24 açık olmaması nedeniyle ATM’lerden de vergi ödeme işlemleri yapılmaya başlandı. ATMden vergi ödeme işlemleri kişilerin kısa zamanda ve sıra beklemeden ödeme yapmasını sağlayan bir istem olarak günümüzde hala kullanılmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  En Çok Kdv ve Ötv Zamların Uygulandığı Yerler

Gelişen teknoloji ile gelişen internet bankacılığı sistemi artık kişilerin dışarı çıkmadan, banka ATMleri aramadan da vergi ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri bir avantaj haline geldi. İnternet üzerinden anlaşmalı bankaların sitelerine girerek vergi ödeme işlemleri yapmak bankaya vergi ödeme işlemlerinin son noktası oldu.

Bankaya vergi ödeme işleminde bulunmak isteyen bir kişi ne yapıp edip mutlaka yukarıda bahsetmiş olduğumuz internet bankacılığını kullanmalıdır. Çünkü internet bankacılığı sadece bankaya vergi ödeme işlemleriniz için değil; aynı zamanda birçok işleminiz için kullanabileceğiniz bir sistemdir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kredi Kartı Limit Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Seneler geçtikce Türkiye’de ki harcama artıyor, kredi kartı başvuruları tavan yapıyor. Bugünün Türkiye’sin de dolar …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.