Anasayfa / Trafik / Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Trafikte bulunan her aracın yolcu güvenliği için ve aynı zamanda da teknik yeterliliklerinin uygun olup olmadığının test edildiği sistem araç muayenesi olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’de bu yeterliliklerin ve güvenliğin uygun olup olmadığı işlemleri ise TÜVTÜRK gerçekleştirmektedir. Kanunen Türkiye’deki her aracın muayene testine girmesi mecburidir. Böylelikle araç muayenesi ile daha güvenli bir trafik mümkün hale gelmektedir. Otomobillerde iki yılda bir yapılmakta olan muayene lastik tekerlekli traktörler ile birlikte bunun bütün römorklarının muayenesi ise üç yılda bir yapılmaktadır.

Üç veya iki tekerlekli araçların muayenesi ilk üç yaştan sonrasında her iki yılda bir olarak düzenli yapılması gerekmektedir. Ticari araçların yanı kamyon, otobüs ya da taksilerin bir yıllık muayene süresi olup bu süre bitiminde yenilenmesi kanunen kesin olarak belirlenmiştir.

Kanuni bir zorunluluk olmasından dolayı araç muayenesi yapılmadığı taktirde cezai işlem uygulanmaktadır. Tabii bu durumdan önce kendi sağlığımızı da düşünmek gerekmektedir.

Çünkü araç muayenesi araçta herhangi bir problemin meydana gelmesi durumunu minimum seviyeye indirmektedir. Böylelikle güvenlik açısından daha uygun bir yolculuk yapmak böylelikle mümkün olacaktır. Eğer ki muayene işleminin tarihi geçmişse o zaman son gününden itibaren aylık zam cezası uygulanmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Plakadan Egm Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dolayısıyla her geçen ay için %5 gecikme zammı uygulanmaktadır. Ayrıca trafik kontrollerinde yakalandığı zaman bunun da ekstra cezası bulunmaktadır. Ceza puanı da sürücüye eklenerek belirtilen süre içerisinde muayene edilmesi istenir.

Eğer ki bu tarihe kadar araç muayene işleminden geçmez ise araç bağlanarak trafikten tamamen men edilir. Böylesi durumların oluşmaması için de düzenli olarak aracın muayenesinin yaptırılması gerekmektedir. Bu işlemin ceza için değil de insan sağlığı için çok önemli olduğunu bilmek oldukça önem arz etmektedir.

Araba Muayene Öncesi Trafik Cezalarınızı Ödeyin!

Sizden istenen birtakım bilgiler neticesinde cezalarınızın bulunduğu ekrana yönlendirileceksiniz. Burada ödenmemiş cezalarınızı görebileceğiniz gibi kolaylıkla da ödemenizi gerçekleştirebileceğinizi belirtmek mümkündür.

Basit birkaç işlem ile birlikte ödemenizi rahatlıkla gerçekleştirebilir ve sonrasında da cezai işlemden dolayı ortaya çıkmış sorumluluğunuzdan kurtulursunuz. Anlaşmalı bankaların kredi kartı ile de ödeme işlemini gerçekleştirebileceğinizi ve bu şekilde de ödemenizi yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Dolayısıyla kolaylıkla ödeme yapmak ve cezai işleminizden de kurtulmanız için bu yöntemlerden herhangi birisini tercih etmeniz mümkün olacaktır.

Trafik cezası size tebliğ edildikten sonraki ilk on beş günün çok büyük öneminin olduğunu hatırlatırız. Böylelikle cezanızdan yüzde 25 tutarında bir indirime sahip olacaksınız ve bu şekilde ödeme yapacaksınız.

Buna Bakmalısın ->  Turbo Motorlu Araç Özellikleri Nedir?

Lakin bu süreyi geçirdikten sonrasında ise bu hakkınızı kaybedeceğinizi ve herhangi bir şekilde indirimden faydalanamayacağınızı bilmelisiniz. İnternetten trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirmediyseniz ve son ödeme gününü de geciktirdiyseniz o zaman bu durumda bir de gecikme cezası ödeyeceksiniz. Unutmayın bu cezayı ödemek zorundasınız ve ne kadar kısa süre içerisinde öderseniz o kadar iyi olacaktır.

Aksi taktirde ortaya hiç de istenmeyen sonuçların, problemlerin çıkacağını bilmenizi söylemekte de fayda var. Kolaylıkla ödeme yaparak internetten trafik cezanızı yatırarak bu problemden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Artık herhangi bir kuruma gitmek zorunda kalmaksızın internet aracılığıyla birkaç dakika içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve cezai işleminizden de rahatlıkla kurtulabilirsiniz desek yeterli olacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisini MTV Borcunuzu Ödediğinizden Emin Olun!

Yılda iki defa alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi birtakım yollardan yatırılmaktadır. İsterseniz PTT’den ya da ilgili kurumdan nakit olarak ödeyebileceğiniz gibi bankadan da ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödemenizi yapabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden bankadan MTV ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayfadan ilgili yere tıkladıktan sonrasında sizden birtakım bilgiler istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz girmeniz durumunda gerekli sayfaya yönlendirileceksiniz ve burada da sizin bilgileriniz yer alıyor olacaktır.

Buna Bakmalısın ->  Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili ödemeniz gereken ücret belirlendikten sonrasında artık buradan kolaylıkla ödemenizi yapabilirsiniz. Anlaşmalı bankaların kredi kartı üzerinden ödemenizi yapabileceğiniz gibi aynı zamanda banka kartınız ile de ödemeyi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Her yılın Ocak ve Temmuz ayında toplamda iki taksit olarak alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni isterseniz PTT aracılığıyla da yatırmanız mümkündür. Fakat PTT kredi kartı kabul etmediği için buradan ücreti nakit olarak yatırmanız istenecektir.

Eğer ki siz de kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Burası aracılığıyla da bankadan MTV ödeme yapabilir ve kolaylıkla bu işlemi de tamamlayabilirsiniz.

Herhangi bir yere gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden birkaç dakika içerisinde bu işlemi yapabileceğinizi belirtmekte fayda var. Basit ve pratik bir şekilde bu işlemi yapacağınız gibi ödeme yapmayarak geciktirme yaşarsanız bu konuda ekstra cezai işlemler uygulanabilir.

Ayrıca MTV zorunlu bir vergidir ve her araç sahibi bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Aksi hallerde hiç istenmeyen sonuçların çıkacağını ve araç kullanımınızın engellenerek otomatik olarak sizden bu paranın tahsil edileceğini belirtmekte fayda var.

Dolayısıyla en kısa süre içerisinde MTV vergisi ödemesini yapmanız tavsiye edilir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.