Anasayfa / Trafik / Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezası birçok kişinin başına bela olmuştur. Kimi zaman dikkatsizlikten kimi zaman aceleden dolayı trafik cezası almış olabilirsiniz. Aldığınız bu ceza yetkililer tarafından incelenir ve eğer suçlu siz iseniz cezalandırılırsınız, fakat böyle durumlarda suçsuz olduğunuzu ve haksız yere ceza aldığınızı düşüne bilirsiniz, bu tarz durumlarda Trafik Cezası İtiraz hakkınızı kullanmak isteyebilirsiniz. Böyle bir hakkınız vardır.

Kesilen trafik cezası on iş günü içerisinde tebliğ edilmediği takdirde Sulh Ceza Mahkemesi’ne İtiraz etme gibi bir hakkınız vardır. KTK’nın 116. maddesince plakaya yazılan cezalarda ve polisin sizi durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalarda da on beş gün itiraz süreniz vardır. Yüzünüze karşı yazılan cezalarda, ceza yazıldığı andan itibaren bu süre başlar, plakanıza yazılan cezalarda ise bu ceza size tebliğ edildiği andan yani size bildirildiği andan itibaren başlar. Bu süreyi eğer geçirir seniz itiraz etme hakkınız kalmaz.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cezanın yazıldığı tarihi takip eden yılsonuna kadar tebliğ edilmesi gerekir ki iki duruma göre de bir yıllık süreye eşittir. Plakaya yazılan cezalarda ruhsatta yazılı olan yani ikametgâh adresinize gelir, adresinize PTT ile gelen ceza, eğer siz evde yoksanız postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder. Tebliği tarihi cezanızın muhtarlığa bırakıldığı tarihten itibaren başlamış olacaktır. Eğer cezanız eski adresinize gider ise suç sizdedir, çünkü ikametgâh adresinizi yenilemeniz gerekmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Trafik Cezası İtiraz nasıl yapılacak.

İtiraz işlemi normal zamanlarda Trafik Mahkemeleri’ne yapılır. Fakat Türkiye’deki her yerde bu mahkemeler bulunmadığı için bu işlemi, görevlendirilen nöbetçi Sulh Ceza Mahkemeleri gerçekleştirir.
Trafik Cezası İtiraz Gereken evraklar, belgeler.

  • Dava Dilekçesi.
  • Ruhsat Fotokopisi.
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi.
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi.
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi.
Buna Bakmalısın ->  En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Bu belgeleri Sulh Ceza Mahkemesi’ne teslim ettiğimizde cezanın aslı ve tebligat kâğıdının aslı sizin elinizde kalacak. Dilekçe de belirtiklerinize öre bir karar verilecektir. Her hangi bir duruşma olmaz, mahkemede alınan karar sonucu bir tebligat ile belirttiğiniz ikametgah adresinize gönderilir, ikametgah adresinizi doğru yazmanız veya yenilemeniz önemli olacaktır. Mahkeme yoğunluğu nedeni ile bu karar süresi iki üç ay kadar uzaya bilir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Emniyet Şeridi İhlal Cezası ve Kuralları

Trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlara sürücülerin doğru bir şekilde yol vermeleri ve geçiş haklarını kesinlikle …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.