Anasayfa / Trafik / Zabıtalar Trafik Cezası Yazabilir mi?

Zabıtalar Trafik Cezası Yazabilir mi?

Trafik cezaları kişileri trafik kurallarına uymaya teşvik etmekte oldukça önemlidir. Trafik cezaları olmasaydı, çoğu insan kuralları hiçe sayacak ve trafik kazaları tüm dünyada artış gösterecekti. Trafik cezalarının günden güne ağırlaşması da trafik kazalarını en aza indirmek içindir. Gideceği yere birkaç dakika önceden gitmek isteyen insanlar, aceleci davranarak trafik kazalarına neden oluyor. Peki, trafik cezaları artış göstermeye devam ederken, Belediye zabıtaları trafik cezası yazabilir mi?

Trafik cezaları birçok farklı nedenden ötürü kesilmektedir. Bu cezalar yanlış park gibi küçük nedenlerden de meydana gelmektedir. Trafik cezaları genellikle ‘’Trafik Ceza Tutanağı’’na kesilmektedir. Bu cezaların haricinde, belediye zabıtaları trafik cezası kesmek istediklerinde tutanağın adı ‘’İdari Yaptırım Karar Tutanağı’’ olmaktadır. Ancak trafik cezalarının bu tutanağa yazılması hukuken yasal değildir.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Kazaların En Büyük Nedenleri

Bu yüzden adınıza kesilen trafik cezalarının öncelikle tutanak çeşitlerine dikkat etmenizde fayda var. Trafik cezaları ‘’İdari Yaptırım Karar Tutanağı’’na yazılmış ise bu cezalar trafik polisi tarafından değil zabıtalar tarafından kesilmiştir ve cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Uygunsuz Park gibi küçük nedenler de olsa, belediye zabıtalarının trafik cezası kesmesi yasal değildir.

Adınıza zabıtalar tarafından ‘’İdari Yaptırım Karar Tutanağı’’ üzerine bir trafik cezası kesildiyse, bu cezaya öncelikle Zabıta Müdürlüğü’ne başvuru yaparak itiraz etmelisiniz. Zabıta Müdürlüklerinde görevliler trafik cezası kesmeye hakları olduğunu, bu yüzden cezanın iptal edilmeyeceğini söylüyorsa, cezaya mahkemelerde itiraz edebilirsiniz.

Buna Bakmalısın ->  Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Cezaya itiraz sırasında ise, sadece cezanın Trafik Ceza Tutanağı yerine İdari Yaptırım Karar Tutanağı olduğunu ifade ederek iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Yani kesilen cezada işlenen suçu işlemedim, ceza yanlış yazılmış gibi sebepler ile itiraz ederseniz itiraz kabul edilmeyecektir. Ancak cezanın yanşış kesildiğini ifade ederek cezadan kurtulabilirsiniz.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 16. maddesinde de belediye zabıtalarının trafik suç ve ceza tutanağı düzenleyemeyeceği belirtilmektedir. Belediye zabıtaları tarafından kesilen trafik cezalarına itiraz edilebilirken, zabıtalar tarafından düzenlenen tutanak Trafik Ceza Tutanağı ise ya da tutanakta polis memurlarının imzası varsa itirazın kabul edilmesi biraz zordur. Ayrıca itiraz sürecinde ödemeniz gereken yaklaşık 30 Türk lirası değerinde damga ve pul ücreti vermeniz gerekir.

Buna Bakmalısın ->  Alkollü Araç Kullanma Cezası Nelerdir?

Ayrıca haksız çıkmanız halinde mahkeme masrafları da tamamen sizin tarafınızdan karşılanmaktadır.
Zabıtalar tarafından kesilen ceza her ne kadar trafik cezası olmasa da, yanlış yere park ettiğiniz değil de kaldırıma park ettiğiniz için kesildiyse, bu cezayı da büyük ihtimal ödemeniz gerekmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.