Anasayfa / Trafik / Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?
Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

Tören yürüyüşlerinde askerlerin ya da öğrencilerin düzeni bozmadan dönüşü tamamlamak amacıyla yaptıkları bir yürüyüş tarzı vardır. Böylelikle düzen bozulmadan yürüyüşe devam etmek için iç taraftakiler hızını azaltır, dış taraftakiler ise iç taraftakilere göre daha hızlı adım atmaya başlarlar. Bu durum karşısında da düzenin bozulmamasının ve dönüşün tam anlamıyla tamamlanması önemlidir.

Bu konuda da Diferansiyel nedir? Sorusu herkesin merak ettiği bir soru olmaktadır. Araçlarda bu dönüş işlemi esnasında iç tarafta kalan tekerleklerle dış tekerleklerin farklı hızda dönmesi gerekmektedir. Böylelikle araç devrilmeyerek başarılı bir şekilde dönüş işlemini tamamlanmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  En Korkunç Motosiklet Kazaları

Bunun sağlanmasında önemli rol oynayan parça ise diferansiyel olmaktadır. Virajın daha güvenilir ve daha sağlıklı bir şekilde dönüşmesine imkan veren bu parça çok önemli olmaktadır.

Diferansiyelin görevlerinden biraz bahsedecek olursak.  Motordan çıkan gücü tekerleklere ileterek dönme hareketini şanzıman tarafından diferansiyele aktarılmaktadır Böylelikle viraja uygun dönme açısı tekerleklere ulaştırılmaktadır. Dönüş yapmaya başlanıldığı andan itibaren içeride kalan tekerlekler dışarıda kalanlara göre daha farklı hızlarda dönmeye başlarlar. Virajlarda yay tarzında bir yol gidileceğinden dolayı iç tekerler daha az, dış tekerler daha hızlı dönmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Radar Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Böylelikle Diferansiyel nedir? Sorusunun cevabı da tam anlamıyla verilmektedir. Diferansiyel tarafından tekerleklerin tur sayıları düzenlenmektedir. Ayrıca dönüş açısına, hızına göre tekerleklerin durumu da farklılık göstermektedir. Dolayısıyla bu şekilde çok daha sağlıklı bir şekilde araç kullanımını gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Siz de bu şekilde sağlam bir diferansiyel ile virajlarda çok daha güvende hissedeceksiniz.

Buna Bakmalısın ->  Hangi Banka Uygulamalarında Trafik Cezası Ödenebilir?

Ayrıca bunun olmadığı araçlarda virajda bütün tekerler aynı hızda döneceği için birtakım problemler meydana gelebilirdi. Ayrıca lastikler de normale göre çok daha kısa sürede aşınarak kullanılmaz hale gelebilir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.