Anasayfa / Trafik / Trafik Kurallarında Uyulması Gerekenler Nedir?
e-trafikcezasiodeme.org

Trafik Kurallarında Uyulması Gerekenler Nedir?

Her geçen gün, piyasaya yeni araba modelleri çıkıyor ve bununla birlikte eski araba modellerinin fiyatı düşmeye başlıyor. Her ne kadar ehliyet alımlarında sınavlar zorlaştırılmaya çalışılsa da çoğu kişi 18 yaşına geldikten sonra ehliyet alıyor.

Hal böyle olunca da, dikkatsiz sürücülerin sayısı büyük bir artış gösteriyor. Trafik kazalarındaki artışı önlemek için yapılan trafik cezaları insanları trafik kurallarını çiğnemekten caydırmak için bulunuyor. Peki, trafik cezalarında ne gibi artışlar yapılıyor, trafik cezalarındaki artışın sebebi nedir?

Trafik cezalarında kişileri suça karşı caydırmak için çeşitli zamanlarda artışlar yapılmaktadır. Örneğin, resmi bayram tatillerinden önce trafik cezalarında çeşitli artışlar yapılarak trafiğin ve seyahatlerin artacağı bu günlerde kişilerin daha dikkatli olması amaçlanmaktadır. Trafik cezalarında yapılan en büyük artışlar, aynı cezayı tekrarlayanlara geliyor. TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen tasarıya göre, alkollü araç kullanımından trafik cezası yiyen kişiler, 3. cezada 1 milyar Türk lirası para eczası ve 6 ay ile 2 yıl arası hapis cezası ile yargılanacak.

Buna Bakmalısın ->  OGS Bakiye Yükleme Banka Detayları

Trafik cezalarında neler değişti?

Ehliyetsiz araç kullananlar, ilk yakalanmanın ardından, 3-6 ay arası hapis cezasına çarptırılacak. Kişinin 2. yakalanması ise 6 ay ile 1 yıl arası hapis cezası ile sonuçlanacak. Kişinin tekrar ehliyetsiz yakalanması halinde ise kişiye 54 milyon ile 275 milyon TL arasında para cezası uygulanacak. Aynı zamanda başkasının aracını ehliyetsiz kullanan kişiler, yakalandıkları takdirde sadece kişiye değil aynı zamanda araca da aynı ceza yansıtılacak.
Alkollü araç kullananlar için, verilecek cezalarda da ciddi artışlar görülüyor.

Buna Bakmalısın ->  Yoğun Trafikde Sürücülere Tavsiyeler

Yapılan bu artışlara göre ilk kez alkollü araç kullanan sürücülerin ehliyetlerine 6 ay süreliğine el koyulacak. İkinci kez alkollü araç kullanan kişilerin ise ehliyetlerine 2 yıl süreliğine el koyulacak ve kişiler 825 milyon lira cezaya çarptırılacak. Üçüncü kez alkollü araç kullanan kişilerin ise ehliyetleri 5 yıllığına geri alınacak, 6 ay ile 1 yıl arası hapis cezasına çarptırılacak ve 1 milyar Türk lirası ceza ödeyecek. Alkol yerine uyuşturucu madde ile araç kullanan kişiler ise, en az 1 yıl hapis cezasına çarptırılırken ehliyetlerine süresiz olarak el koyulacak. Bu kişiler 2 milyar Türk lirası cezaya çarptırılacak.

Buna Bakmalısın ->  En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Trafik cezalarında gerçekleştirilen bu artışların en büyük nedeni ise, trafiğin yoğun olacağı dönemde kişilerin ceza yememek için daha dikkatli kullanmasını ve kurallara uymasını sağlamak. Böylece trafik kazalarındaki oranın da azalacağı düşünülüyor.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.