Anasayfa / Trafik / Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Her gün kilometrelerce yol giden araçların birtakım problemleri de oluşmaktadır. Bazen hiç umulmadık yerlerde otomobilin lastiğinde patlama ya da birtakım arızalar meydana gelmektedir.

Bu durumda da bir yol yardım çağırmanın faydası olabileceği gibi aynı zamanda değişimi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Fakat otomobil lastiği nasıl değiştirilir? Sorusundan önce birtakım önemlerin alınması gerekmektedir. Bunlardan birincisi aracın güvenli bir yere park edilmesidir.

Sonrasında motor kapalı olan aracın el frenini çekerek vitesin birinci viteste olmasına özen gösterin. Tehlike ikaz lambalarını açarak yolun kenarına uyarı üçgenini yerleştirin ve artık değişim için hazırsınız. İlk adım olarak lastik değiştirme aleti olarak bilinen araç krikosunu gövdeye monte edip aracın yukarı kaldırılması gerekmektedir. Sonrasında ise artık bijon cıvatalarından bijon anahtarı aracılığıyla gevşetilerek lastiğin yerle herhangi bir teması bulunmayana kadar kaldırılmaktadır. Bunun sebebi ise yeni lastiği daha kolay yerleştirmek olacaktır.

Buna Bakmalısın ->  Dört Çekerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Otomobil lastiğinin değiştirilmesi için bir sonraki adım ise yeni lastik çıkarılarak yerine konuşlandırılır ve cıvatalar ile yuvalarına yerleştirilir. Bütün hepsi yerleştirildikten sonrasında bijon anahtarı ile her biri iyice sıkılır. Bütün bunlar yapıldıktan sonra ve lastik sağlıklı bir şekilde montelendikten sonrasında eski lastik alınarak son kontroller yapılır.

Buna Bakmalısın ->  Hgs Ödeme ve Ogs Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Böylelikle otomobil lastiği nasıl değiştirilir? Sorusunun cevabını da vermek mümkündür. Bu konuda birtakım püf noktalar vermek gerekirse dört lastiğin aynı anda değiştirilmesi sürüş deneyimi ve güvenli bir şekilde sürüş için önerilmektedir. Ayrıca yeni lastiğin araçtaki lastiklere göre uyumlu olması önemlidir.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Kazaların En Büyük Nedenleri

Aksi taktirde hem çekiş gücü konusundan problem yaşayabilir hem de güvenlik açısından birtakım sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz. Yeni lastiklerin üreticinin önerdiği değerde olmasının da büyük bir önemi bulunmaktadır desek faydalı olacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.