Anasayfa / Trafik / Dört Çekerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Dört Çekerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dört Çekerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yollarda görünen çoğu araç iki çeker olmaktadır. İki çekerli araçların kullanım mantığı motorlardan gelen güç arka ya da ön tekerlere verilerek aracı hareket ettirmektedir. Dört çekerli araçlarda ise bu durum biraz daha farklı olmaktadır.

Bütün tekerlere güç verilerek yol tutuş performansı daha da artırılmaktadır. Bu durumda da zorlu arazi şartlarında bile çok iyi bir sürüş deneyimi sunmaktadır. Dört çekerin avantajları olarak baktığımız zaman patinaj engellemesi olduğu için lastiklerin eskimesinin ve erimesinin önüne geçilmektedir. Ayrıca güç aynı anda dört tekere iletildiği için yol performansı çok daha iyidir.

Buna Bakmalısın ->  Modern Fren Teknoloji Sistemi Nedir?

Karlı ya da yağmurlu yollarda çekiş gücü ile yoldan çıkma minimum seviyeye indirilmektedir. Ayrıca düşük viteslerde daha rahat hızlanması bütün tekerlere aynı anda eşit güç verildiği için mümkündür. Ani virajlarda savrulmadan güvenli bir şekilde virajı almak mümkün olduğu gibi kum, toprak ya da diğer yollara da problemsiz girmek mümkündür.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?


Her şeyin avantajları bulunduğu gibi birtakım dezavantajları bulunmaktadır. Bu dört çeker araçlarda da olmaktadır. Bunlardan birincisi ise aracın ağırlığının artması ve aynı anda dört tekere güç verilmesi sebebiyle yakıt tüketimi artmaktadır. Düşük viteslerdeki hızlanması çok daha iyi olduğu gibi hız limiti aynı tarzdaki araçlara göre daha az seviyededir.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezalarına Af, İndirim Ve Taksitlendirme

Eklenen birtakım parçalar sebebiyle normal araçlardan daha ağır olmaktadır. Dolayısıyla dört çekerin avantajları olduğu gibi birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Herkesin merak ettiği ve aynı zamanda da dezavantaj olan fiyat konusuna gelecek olursak dört çeker araçlar aynı modeldeki iki çeker araçlardan daha pahalı olarak satışı gerçekleşmektedir. Dolayısıyla en çok tercih edilen araçlar genellikle iki çekerli araçlar olarak bilinmesi böylelikle mümkün hale gelmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.