Anasayfa / Trafik / Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezasının sorgulama işlemlerini e-Devlet aracılığıyla yapmanız mümkündür. Fakat bunun haricinde de Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden de sorgulamak mümkündür.

Ayrıca trafik cezasını erken ödeyenler bu konuda bir indirim hakkına sahiptirler. Erken ödeme indirimden faydalanmak için trafik ceza sorgulaması işlemini yapabileceğiniz gibi cezanın ilk 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Böylelikle almış olduğunuz cezanın yüzde 25’i kadar indirime sahip olacaksınız.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezası Sorgulama Puan Öğrenme

Ayrıca geciktirme gibi durumlarda ise bu yüzde 5 olup sizlere ekstra ücret olarak yansıyacaktır. E-Devlet üzerinden sorgulamayı rahatlıkla yapabileceğinizi ve isteğinize göre plakadan ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca kimlik numarasına göre de ceza sorgulama yapabileceğinizi belirtmek mümkündür.

Lakin bu konudaki en çok arama işlemi araç plakasına yazılan cezanın sorgulanması yönünde olacağı için siz de sorgulama işleminizi bu şekilde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Buna Bakmalısın ->  Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi

Trafik cezasını ödemek için ise PTT şubelerinden nakit olarak ödeyebilirsiniz. Fakat Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden de kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün olacaktır. Ayrıca cezanın ödenebilir hale gelmesi için ceza sürücüye tebliğ edilmiş olması gerekmektedir.

Aynı zamanda ceza kesimi yapıldıktan sonrasında ilk 15 gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz.

Bunun için de isterseniz trafik ceza sorgulaması yapabilir ve sonrasında da ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat size ceza tebliğ edildikten sonrasında son ödeme gününe kadar cezanızı ödemezseniz ve geciktirirseniz o zaman yüzde 5 gecikme zammı yansıtılır.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezasına İtiraz Etme Dilekçe Örneği

Böylelikle ödemenizi de bu zam üzerinden yaparak cezanızdan kurtulabilirsiniz. Bu cezaların ödeme işlemini de belirtmiş olduğumuz üzere PTT şubelerinden nakit olarak ödeyebileceğiniz gibi isterseniz de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi aracılığıyla da ödeme yapmanız mümkündür.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.