Anasayfa / Trafik / Araç Akü Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Fiyatları
Aküler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç Akü Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Fiyatları

Aracın olmazsa olmazlarından birisi akü hakkında bilinmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Akü elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak biriktirip, ihtiyaç halinde de kullanmaya olanak veren cihazdır. Ayrıca akım toplar, biriktireç, akümülatör, batarya gibi isimlerinin de bulunduğunu söylemek mümkündür. Otomobilin kullanmış olduğu elektrik kaynağını oluşturmaktadır.

Dolayısıyla herkesin merak ettiği akü hakkındabilinmesi gereken birtakım hususlar vardır. Görevlerinden birisi de aracın hareket etmesi için marş motorunu çalıştıracak olan akımı vermektedir. Bir diğer görevi ise amperaj ve voltaj dengelemesi ile birlikte yüksek devirlerde alıcıların herhangi bir zarar görmesinin önüne geçmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Turbo Motorlu Araç Özellikleri Nedir?

Son olarak ise araç içi lambalar, kaloriferler ve araç radyosu gibi elektrikle çalışan cihazlara akım gönderip onların çalışmalarına imkan oluşturmaktadır. Böylelikle problemsiz bir araç deneyimi sürmek mümkün hale gelecektir.

Genel olarak çalışma prensibi piller ile benzer olan akünün pozitif ve negatif olmak üzere iki kutbu bulunmaktadır. Bu kutuplar ise araçta motor ateşleme sistemine, radyo, silecek ve klima sistemine bağlı olmaktadır. İçerisinde farklı farklı bölümlerinin olmasının yanı sıra birtakım plaklar da yer almaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi

İçerisindeki plakların %65’i sudan oluşan akü içerisinde %35’de sülfürik asit yer almaktadır. Farklı farklı çeşitleri bulunan akülerin gümüş çinko, nikel kadminyum, nikel demir gibi çeşitleri yer almaktadır. Ayrıca otomobillerde en çok kullanılan çeşidi ise kurşun asit akü olmaktadır. Aynı zamanda mevsime göre bağlı olarak içerisine saf su eklenmesi gereken aküler bulunmaktadır. Bunlara ise sulu akü ismi verilmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Şehir Dışına Çıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Bakımlı ismiyle anılan bu türler özellikle de yaz aylarında sıklıkla kontrol edilmelidir. Aksi taktirde birtakım istenmeyen durumların oluşması da mümkün hale gelecektir. Fakat kontroller ve bakımlar yapıldığı durumda herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamayacaksınız.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.