Anasayfa / Trafik / LED ile XENON Far Arasındaki Farklar Nelerdir?

LED ile XENON Far Arasındaki Farklar Nelerdir?

Farlar hem güvenli bir sürüş deneyimi için hem de aracın dış görünüşü için önemli bir boyuttadır. Dolayısıyla farklı farklı tarzda ve modelde farlar bulunmaktadır.

Bunlardan en çok bilinen türlerinden birisi XENON farlar olarak bilinmektedir. Farklı bir far teknolojisi ile üretimi gerçekleştirilmekte ve kısa farlar için XENON, uzun farlar için halojen farlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte LED ile XENON Far arasındaki farklar konusuna gelecek olursak LED farlar hakkında da bilgi vermek gerekebilir. Elektronik bir devre şekli olan LED yaklaşık yüz yıldır kullanılmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Emniyet Şeridi İhlal Cezası ve Kuralları

İçerisinde bulunan devrelerin üzerinde yer alan diyotların ışık saçmasının keşfedilmesiyle birlikte bu teknoloji geliştirilmektedir. Sonrasında ise LED ampullerin ve farların sıklıkla kullanılmaya başlandığını görmek mümkün olacaktır. Herkes tarafından bilinen fakat hangi far tercihinde bulunmak istediği konusunda soru işareti bulunanlar için öneriler yer almaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Kazaların En Büyük Nedenleri

Birbirinden farklı noktalarda kullanılmakta olan bu far türleri arasında bağımsız far yuvaları bulunan aracınız için kısa far tercihiniz XENON olabilir. Ayrıca gündüz farı ile ilgilenmekteyseniz LED olanı tercih etmeniz daha ideal olacaktır.

Far teknolojilerinin de avantajları olduğu gibi birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Dolayısıyla LED ile XENON Far arasındaki farklar içerisinde yer alan halojen farlar kolay ulaşılabilmesi, monte edilmesi ve düşük fiyata sahiptir. Aynı zamanda kısa ömür ve düşük ışık gücü dezavantajları bulunmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Alkollü Araç Kullanma Cezası Nelerdir?

XENON farlar yüksek ışık gücüne ve farklı renk seçeneklerine sahiptir. Fakat çok yüksek değişim ücretleri ve satın alma ücretleri bulunmaktadır. LED farlar ise düşük elektrik tüketimi, küçük boyutla sahip olma ve parlaklık gibi avantajları bulunmaktadır.

Ayrıca yüksek satın alma maliyetleri ve aşırı ısınma gibi birtakım dezavantajlarının bulunduğunu da söylemek mümkündür.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.