Anasayfa / Trafik / Trafik Kazaların En Büyük Nedenleri

Trafik Kazaların En Büyük Nedenleri

Gün geçtikçe çoğalan araç sayısı beraberinde bilinçsiz sürücünün de yaygınlaşmasını sağlayarak trafik kazalarına zemin hazırlamaktadır. Trafik kazaları günümüzde en sık karşılaştığımız sorunlar arasında yer almaktadır.

Beraberinde maddi hasarları doğuran kazalar geçici veya kalıcı sakatlanmaların yanı sıra ölümle de sonuçlanabilmektedir. Trafik kazalarının en çok nedenleri genellikle sürücü, yaya, araç ve yol olarak bilinmektedir.

Sürücüden kaynaklı olarak oluşabilecek trafik kazalarının nedenleri arasında ise acemilik, dikkatsizlik, bilinçsizlik, uykusuzluk, alkollü araç kullanma ve trafik kurallarına uymamak gibi sebepler yer almaktadır. Sürücülerin kendilerini geliştirmeden ehliyet alır almaz trafiğe çıkması kazalara neden olurken can ve mal güvenliğini de tehlikeye sokmaktadır. Ulaşım aracı olarak kullanılan otomobiller de trafik kurallarını ihlal etmek en çok kazaya sebebiyet veren nedenler arasındadır.

Buna Bakmalısın ->  Radar Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Trafik kazası nedenlerine bakılacak olursa insandan kaynaklı faktörler beraberinde birçok nedeni de getirmektedir. Trafik kazalarının % 70 – 80 civarı sürücü hatalarından meydana gelmektedir. Sürücülerin hatalarından kaynaklanma nedenleri arasında ise yaş, cinsiyet, alışkanlıklar, çalışma durumu, araba kullanma tecrübesi ve fiziksel özellikleri yer almaktadır.

Trafik kurallarına uymamak başlı başına kaza riski taşırken aynı zamanda trafikte uyguladığınız bir anlık hatalarda kazalara neden olmaktadır. Yorgunluk ve az uyku uyuma gibi sorunlarda görme yetisini dışında kalan reflekslerinde azalmasına yol açarak kazalara sebebiyet vermektedir.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Stres, öfke, kızgınlık gibi psikolojik olaylarda kullanılan ilaçlarda sürüş güvenliliğini tehlikeye sokarak trafik kazanlarının en çok nedenleri arasında yer alır. Esas olarak incelemeye alındığında kazalara neden olan olaylar hız yapmak, uykusuzluk, yakından izleme ve kurallara uymamak olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilinçsizce trafiğe çıkmakta trafikte kazalara artış veren nedenler arasında bulunmaktadır.

Trafik kazalarıyla ilgili olarak yapılan istatistiklere bakıldığında yanlış manevra yapmak, şerit ihlali yapmak, kavşaklarda geçiş üstünlüğüne uymamak, arkadan çarpmak, iki şeritli yolda karşıdan gelen aracın yolunu kullanmak, kırmızı ışık ihlali, geçme yasağına olan yerlere girmek ve girilmez levhasına dikkate almamak gibi ihlallerde trafik kazanlarının en çok nedenleri arasında yer almaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Karlı Havalarda Zorunlu Olan Trafik Kuralları

Genel olarak baktığımız zaman alkollü araç kullanan kişilerin sebebiyet verdiği kazalar ölümle sonuçlanmaktadır. Kazalara davetiye çıkaran bir diğer sebep ise eski araçlarda oluşabilecek olan fren, ışık ve mukavemetin olmamasıdır. Ehliyet sahibi olmak her zaman profesyonel bir şekilde trafikte araç kullandığımızı göstermemektedir.

Trafikte karşıdan gelen araç sürücüsünün davranışlarını da en iyi şekilde hesap ederek araba sürmemiz trafik kazalarını önleme de büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.