Anasayfa / Trafik / Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?
Trafik Cezasını Kredi Kartıyla Ödeme

Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarını ödemenin birtakım yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de internet üzerinden ödeme yapmak olacaktır. Aynı zamanda internette ödeme yapmanın da iki yöntemi bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi kredi kartı ile ödeme yapmak, ikincisi ise banka kartı ile ödeme yapmaktır. İnternet üzerinden kredi kartıyla trafik ceza ödeme için anlaşmalı bankaların kredi kartı ile bu ödemeyi gerçekleştirmeniz mümkündür.

İlk olarak trafik cezanızın olup olmadığını sorgulamanız gerekecektir. Bunun için de Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden gerekli birtakım bilgileri doldurabilir, sonrasında da şahsınıza ait olan trafik cezalarına bakabilirsiniz. Burada sadece şahsınıza ait olan değil plakaya yazılmış cezaları görmek de mümkün olacaktır.

Basit ve pratik bir şekilde bu cezaları görebileceğinizi ve sonrasında da aynı şekilde son derecede basit bir şekilde ödeme yapabileceğinizi bilmelisiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden ödemeleri gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Şahsınıza ait olan trafik cezalarını anlaşmalı bankaların kredi kartı ile rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Bunun için de ilk olarak internet sitesine girip gerekli bilgileri doldurduktan sonrasında adınıza ait olan bilgilere göz atabilir ve sonrasında da onun ödemesini yapabilirsiniz.

Buradan trafik cezasını kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca trafik cezasını ilk on beş gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda yüzde yirmi beş indirime sahip olacaksınız ve cezanızı daha az ödeyeceksiniz. Fakat bu süreyi geçirdikten sonrasında bu şekilde bir indirimden faydalanamayacağınızı belirtmekte de fayda var.

Buna Bakmalısın ->  Turbo Motorlu Araç Özellikleri Nedir?

Kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebileceğiniz trafik cezalarınızı internet adresi üzerinden pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şubeden ödeme yapmanız durumunda ödemenizin nakit olarak gerçekleştirileceğini bilmenizde de fayda olacaktır.

Dolayısıyla internet aracılığıyla ödemenizi rahatlıkla gerçekleştirebileceğinizi bilmenizde fayda var.

Trafik Cezası Nerelerden Ödenir?

Trafik cezasının ödenmesi için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en bilindik yöntemlerden birisi şubeye giderek direkt olarak burada ödemeyi gerçekleştirmek olacaktır. Lakin buradaki ödeme işlemlerinde kredi kartı tercih edilmediği için nakit ödeme yapmak durumundasınız.

Fakat siz kart ile ödeme yapmak istiyorsanız Trafik cezası nasıl ödenir? Sorusunun cevabı olarak internetten ödeyebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden şahsınıza ya da plakanıza ait cezanın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Eğer ki bu sorgulama sonrasında size ait bir ceza varsa buradan veyahut Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet adresi üzerinden ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu ekrana giriş yaptıktan sonrasında sizden birtakım gerekli bilgiler istenecektir.

Bu bilgileri doldurduktan sonrasında size ait gerekli bilgiler sonucunda size ait bulunan cezalar karşınıza çıkacaktır. Buradan kısa süre içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Buna Bakmalısın ->  Hangi Banka Uygulamalarında Trafik Cezası Ödenebilir?

Artık şubeye giderek sıra beklemeksizin ödeme işlemini kolaylıkla internet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için de ilgili yerlere giriş yapabilir ve anlaşmalı bankaların kredi kartı üzerinden ödemenizi de çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Ayrıca trafik cezası tebliği yapıldıktan ilk on beş gün içerisinde cezanızı ödemeniz durumunda yüzde yirmi beş indirimden faydalanacaksınız ve daha az ödeme yapacaksınız.

Dolayısıyla trafik cezası nasıl ödenir? Sorusunun cevabını verirken bunu da belirtmekte fayda var. Son ödeme tarihinin geçmiş olduğu trafik cezalarında ise durum biraz daha farklı olmaktadır. Çünkü ekstra cezai işlem ile karşı karşıya geleceksiniz ve daha fazla ücret ödeyeceksiniz. Hatta ilerleyen zamanlarda ödemenizi gerçekleştirmediğiniz için birtakım problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Dolayısıyla ödemenizi en kısa süre içerisinde gerçekleştirmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. İnternet üzerinden de bu ödemeyi gerçekleştirmeniz mümkün ve fazlasıyla da ideal olacaktır.

Trafik Cezası Sorgulama Nereden Yapılır

Trafik sorgulama işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığının’ web sitesi üzerinden sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

Ya da e-Devlet üzerinden sisteminize girip trafik borcu sorgulama kısmından plakanızı ve araç bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleri sonrasında cezanız varsa eğer kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Genel olarak ceza yeme işlemi hemen sisteme düşmüyor o yüzden ceza tebliğ edildiği zaman sistem de gözükecektir.  Cezanız sistemde gözükmeye başladığı an, 15 gün içerisinde ödeme işlemi gerçekleştirirseniz eğer %25 indirimden faydalanabileceksiniz. İndirimden faydalanmak için erken ödeme işlemi yapmanız gerekiyor.

Buna Bakmalısın ->  Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik borcu sorgulama işlemini aynı zaman da bazı bankaların vergi ödemeleri kısmından da görmeniz mümkündür. Bunun için ruhsatta yazan araç sahibinin ismini bilmeniz yeterli olacaktır. Araç sahibinin ismini bildiğiniz takdir de plaka ile sorgulama işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Plaka sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra eğer herhangi bir cezanın varsa sistemde gözükecek ve o cezayı kolaylık ile ödeyebileceksiniz. Ödeme işlemi için kredi kartınızı da kullanabilirsiniz. Ama ilk olarak sorgulama yapmalısınız

Sorgulama işlemi yaptıktan sonra ödeme konusunda kart ile ödeme yapacaksanız bankaları ve Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesini kullanabilir ve kredi kartlı ile ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme işlemi gerçekleştirdikten sonra makbuzunu mail adresinize gönderebilirsiniz. Ben yemiş olduğum cezayı nakit olarak ödemek istiyorum diyen kişiler de PTT şubelerine gidebilirler. Şubeye gittikten sonra gişe işlemleri yaparak oradan trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Ben indirimli ödemek istiyorum diyen kişilerin 15 gün içerisinde ödeme yapması gerekiyor.

İndirimli ceza oranı yüzde 25dir eğer siz de günü geçmeden ödeme yaparsanız indirimden yararlanırsınız. Günü geçtikten sonra yüzde 5 faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.