Anasayfa / Trafik / Modern Fren Teknoloji Sistemi Nedir?
Modern Fren Teknolojileri

Modern Fren Teknoloji Sistemi Nedir?

Herhangi bir taşıtın hızını düşürmek veyahut onun hareketini sonlandırmak için kullanılan mekanizmaya fren adı verilmektedir. Bunun sistemi ise genellikle motorlu taşıtlarda bulunan ve aynı zamanda da karışık yapılara sahip olan sistem olarak bilinmektedir.

İlkel fren sistemi fren pedalına basıldıktan sonrasında diskler aracılığıyla kitlenmekteydi. Fakat artık modern fren teknolojileri tercih edilmektedir. Bunlardan ilk akla geleni ise hidrolik fren sistemi olmaktadır. Çalışma prensibi son derecede basit olan bu türde fren basıldığı andan itibaren piston hareket etmeye başlıyor.

Buna Bakmalısın ->  Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

Hidrolik mekanizmasının içerisinde bulunan yağın basıncı ile birlikte kaliperler kapanarak fren balataları ile tekerler diskleri birbirine yapıştırılmaktadır. Böylelikle otomobil yavaşlayarak sonrasında da durmaktadır. Fakat hidroluk yağın ya da sıvısının boşalması aracın fren yapamaz hale gelmesine sebep olmaktadır.

Havalı fren sistemi ise genellikle ağır ticari ve vasıtalı araçlarda kullanılmaktadır. Hava kompresörde üretilerek frene basıldığı andan itibaren boşaltılıyor. Böylelikle fren yapılması sağlanmaktadır. Bir diğer fren sistemi ise ABS sistemidir. Bu ise araç tekerleklerinin kilitlenmesini engellemektedir.

Buna Bakmalısın ->  Araç Devir İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Herhangi bir tekeri diğerlerinden daha az döndürür ve aynı zamanda da dönmediği zaman devreye girer. Böylelikle o tekere yapılmakta olan frenlemeyi azaltıp kaymayı minimum seviyeye indirmektedir. Günümüzdeki modern fren teknolojileri arasında yer alan ASR fren sistemi anti patinaj sistemi anlamına gelmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi

Böylelikle ani durumlarda aracın patinaj yapması engellenmektedir. ESP sistemi ise otomobilin savrulmasını engelleyerek sürüşün daha güvenli hale gelmesini sağlamaktadır.

Bunun gibi fren teknolojilerinin yanı sıra çok sayıda modern teknolojiler ortaya çıkmıştır. Her biri aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlama amacıyla bulunduğu gibi aynı zamanda kaymasını önlerken daha güvenli bir şekilde de sürüş keyfini sunarak bunu da mümkün hale getirmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.