Anasayfa / Trafik / Lastiklerin Hava Basıncı Nasıl Olmalı?

Lastiklerin Hava Basıncı Nasıl Olmalı?

Aracın yol üzerinde dengeli ve sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için hava basıncının ideal olması önemlidir. Lastiklerin iç katmanlarında yer alan kauçuk sızdırmaz özellikte üretilmektedir.

Fakat kullanıma göre zamanla bu durum aşınarak hava sızdırmaya başlar. Dolayısıyla lastik hava basıncı ne olmalıdır? Sorusu herkesin akıllarında yer alan sorulardan birisidir. Otomobil lastiklerinin havasının basıncının aracın modeline, motor gücüne, motor hacmine ve son olarak da lastik ebatlarına göre değişmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Radar Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Dolayısıyla genel bir listeden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Çünkü aracın markasının ve modelinin bilinmesiyle birlikte lastikler hakkında da bilgi edilmesi gerekmektedir. Bunun için de aracınızın lastiklerinin hava basıncının ne düzeyde olması için gerekli bilgileri edinebileceğiniz birtakım erler bulunmaktadır. Bu bilgiler de araç teknik kataloğunda, benzin depo kapağında ve kapı kenarında yer almaktadır.


Türkiye’de kullanılmakta olan genellikle değer PSI olmaktadır. Ayrıca 1 bar, 14,5 PSI ya denktir. Lastiklerin hava basıncının ölçümü ise hava saati ile ölçülmektedir. Kendiniz cihaz alarak bunu ölçebileceğiniz gibi aynı zamanda benzin istasyonlarında da ölçüm yapabilirsiniz. Eğer ki lastik hava basıncı ne olmalıdır? Sorusundan sonra bu seviyenin düşük olduğu belirlenmişse birtakım problemler meydana gelir.

Buna Bakmalısın ->  En Korkunç Motosiklet Kazaları

Dolayısıyla lastiğin yuvarlanma direnci artarak yakıt tüketimi daha da artmaktadır. Ayrıca üzerine daha fazla yük binmesi neticesinde ömründe azalma meydana gelir. Sürüş güvenliğinin tehlikeye atılmasının yanı sıra yol tutuş performansında da birtakım durumlar meydana gelmektedir. Bu tarzda olumsuz durumların yaşanmaması için lastiklerin basınçlarını her ay bir defa düzenli olarak ölçmeli ya da ölçtürmelisiniz.

Buna Bakmalısın ->  Emniyet Şeridi İhlal Cezası ve Kuralları

Aksi taktirde istenmeyen sonuçların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Böyle durumların oluşmasını istemiyorsanız düzenli lastik hava basıcının ölçümünü yapmak bu konuda fazlasıyla ideal olacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.