Anasayfa / Sağlık / Alkollü Araç Kullanma Cezası Nelerdir?

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nelerdir?

Trafik kurallarına uyulmasının yanı sıra araç kullananların uyması gereken pek çok farklı kural arasında alkollü araç kullanmamakta yer aldığından alkollü bir şekilde trafiğe çıkan sürücülere para ve puan cezası uygulanmaktadır.

Alkollü iken yakalanan sürücülerin kaç promil alkol aldıklarının saptanmasının ardından cezai işlem uygulanır.
Kullanılan araçlarda bu konuda yapılacak olan cezanın oranını belirlediği için aracın şekline göre an alt promil oranı da değişmektedir. Alkollü olarak yakalanan kişilerin ödeyeceği para cezasının yanı sıra artık ehliyetlerine puan cezası da geliyor.

Buna Bakmalısın ->  Şehir Dışına Çıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Alkollü araç kullananlar için uygulanan para cezası ilk yaralamada 877 TL ödeme, ikinci yaralama da ise 1100 TL ödeme ile para cezası şeklinde uygulandığı gibi ehliyetin alınması ile de cezalandırma yapılmaktadır.

Alkollü Araç Kullanırken 1. Yakalamada Yapılan Uygulama

İlk kez alkollü araç kullanırken yakalanan kişilerde uygulanacak olan cezai işlemin yanı sıra alınan ehliyet 6 ay süre ile amirlikte bekletilir. Ardından bu süre içerisinde şahsın araç kullanması durumunda ehliyetsiz araç kullanmak suçundan uygulama yapılır. Bu süreçte araç kullanmakları kesinlikle yasak olacağı için ehliyetin alınmasının beklenmesi gerekir.
İlk kez yakalanan kişiler 6 ayın sonunda ehliyetlerini bilgisayar üzerinden yapılacak kayıt ve şahsın suç incelemesi sonucunda alabilirler. Bunun için amirliğe başvuru yapmaları gerekir. İade edilen belge ile yeniden trafikte araç kullanmaya başlayabilirler.

Buna Bakmalısın ->  Araç Akü Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Fiyatları

Alkollü Araç Kullanırken 2. Yakalamada Yapılan Uygulama

İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanan kişilerde ödenecek para cezasının yanı sıra ehliyetine el konulur. Aynı suçun aynı yıl içinde yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın iki yıl süre ile ehliyetine el konulur. Bu süre zarfında sürücünün ehliyetsiz olması nedeni ile araç kullanması kesinlikle yasaktır. Bu şekilde araç kullanması durumunda yakalanması halinde ehliyetsiz araç kullanma suçundan daha ağır ceza alması sağlanmaktadır.
2 yılın sonunda amirliğe başvuran kişilerin geriye dönük suç taraması yapılarak kayıt altına alındıktan sonra ehliyeti verilir.

Buna Bakmalısın ->  Odyoloji, Otoloji Ve Nörootoloji Hakkında Bilgiler

Alkollü Araç Kullanırken 3. Yakalamada Yapılan Uygulama

İki yılın sonunda ehliyetini alan kişilerin 3. Kez aynı şekilde alkollü araç kullanırken yakalanması durumunda ehliyetlerine el konulur ve bu durumda savcılığa intikal ettirilir. Bu sürecin ardından mahkemeden çıkacak olan sonuca göre süreç devam ettirilir.

Genelde 5 yıl süre ile el konulan ehliyetler nedeni ile kişi mahkeme sonucu ile bu süre içinde araç kullanamaz. Geri alınması için başvuru yapanlarda psiko- teknik kontrollerin ardından uygun olması durumunda iade edilir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Trafik Cezası Kural Maddeleri Nedir?

İçindekiler1 TRAFİKTEKİ ZORUNLULUKLARA UYMAK2 İşte uymamız gereken önemli bulduğum birkaç madde: TRAFİKTEKİ ZORUNLULUKLARA UYMAK Kaza …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.