Anasayfa / Sağlık / Sonbahar Mevsimi Ne Zaman Başlar?

Sonbahar Mevsimi Ne Zaman Başlar?

Sonbahar mevsimi dört mevsimden birisi olup yaz ve kış ayları arasında bulunan mevsimdir. İnsanlar tarafından en çok sevilen mevsimler arasında Sonbahar mevsimi de bulunmaktadır. Peki, sonbahar mevsiminde hangi aylar bulunur? Sonbahar mevsimi hangi tarihte başlar ve bu mevsim ne vakit nihayet bulur?

Sonbahar Mevsimi Hangi Ay Başlar?

Sonbahar mevsiminde Eylül, Ekim ve Kasım ayları bulunmaktadır. Sonbahar mevsimi 1 Eylül günü başlar ve 30 Kasım günü biter. Her mevsimin olduğu gibi sonbahar mevsiminin de kendine ait nitelikleri yer alır. Örneğin çevrenizde ağaçların yapraklarının sarardığını eyahut döküldüğünü gördüğünüz vakit sonbahar mevsiminin başlamış olduğunu anlarsınız.

Sonbahar Mevsiminin Başlangıcında ve Bitişinde Günler

Sonbahar mevsiminde gündüzler kısa, geceler ise uzun bir şekilde yaşanır. Etrafınızdaki bitkilerde bulunan çiçek sayısının da bu mevsimde az olduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte çevrede bulunan otlar ile çimenler de kurumuş veya kurumaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Odyoloji, Otoloji Ve Nörootoloji Hakkında Bilgiler

Sonbahar Ne Zaman Biter?

Sonbahar mevsiminin sevenleri olduğu kadar sevmeyenleri de çoktur. Dolayısıyla sonbahar mevsimi ne zaman biter sorusu da her daim insanların zihninde bulunmaktadır. Sonbahar mevsimi takvim doğrultusunda 30 Kasım günü bitmektedir. Fakat aynı diğer mevsimlerin başlaması gibi bitişi de meteoroloji perspektifinden ülkemizin coğrafi farklılıklarından dolayı değişiklikler gösterebilmektedir.

Sonbahar mevsiminin geldiğini belli eden sebze ve meyveler

Uzmanlar, besinlerden tam manasıyla verim almak için, meyve ve sebzelerin vaktinde tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Eylül ayı sebzeleri: Biber, barbunya, mantar, kırmızıbiber, mısır, patlıcan, kabak, pazı, dolmalık biber

Eylül ayı meyveleri: Kavun, Mürdüm eriği, incir, fındık, üzüm, karpuz

Ekim ayı sebzeleri: Mantar, fındık, ceviz, pırasa, turp, havuç, karnabahar, ıspanak

Ekim ayı meyveleri: Elma, armut, muz, üzüm, mandalina, greyfurt

Kasım ayı sebzeleri: Bal kabağı, lahana, kabak, pırasa, kereviz, ıspanak, pazı, pırasa ve karnabahar.

Kasım ayı meyveleri: Üzüm, Kestane, Elma, Ceviz, Mandalina, Kivi, Nar, Armut, Greyfurt

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Sıcak yaz günlerinden sonra kış ayı kadar soğuk olmayan sonbahar günlerinde, dolabınızda en az iki parça kalın olmayan ve terlemenizi önleyecek kazaklar yer almalıdır. Renk seçimleriniz ise bej, mavi ve hakiden yana olabilir. Bu renklerle her türlü kıyafetinize ahenk sağlayacağınız şüphesizdir.

Buna Bakmalısın ->  İlkbahar Mevsimi Ne Zaman Başlar

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla yapılacak aktiviteler

Sonbahar, doğanın kendini gösterdiği en güzel mevsimdir. Yaprakların yerlerde olduğu, doğanın adeta uykuya hazırlandığı bu güzel mevsimde kışın soğuğu gelmeden önce yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Doğa yürüyüşleri, parklarda spor yapmak, köpeğinizi gezintiye çıkartmak, ceketinizi giyip sahilde müzik dinlemek bunlardan birkaçı olabilir. Ayrıca kış öncesi son pikniklerinizi yapmak için sonbahar mevsiminin başlangıç günleri uygundur. Yağmurlu olmayan bir günde doğanın uykuya hazırlanışını izlemek en güzel aktivitelerden birisidir.

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla saç dökülmesi

Sonbaharın başlamasıyla saçlarınızın daha çok döküldüğünü hiç gördünüz mü? Bunun açıklaması saçın uzama fazlarında gizli. Yazları, vücut baş derisini güneşten savunmak için saçların sıkı olmasını sağlıyor. Sonbahara mevsimi başladığındaysa, saçlar telogen fazı adında olan dökülme evresine geçiyor.

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla kuşların göç etmesi

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla göçmen kuşlar kış mevsimini daha ılıman bir yerde geçirmek amacıyla yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukların en uzunu da şimal sumrularının yapmış olduğu 17 bin 700 kilometrelik yolculuktur.

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla yapraklar neden kızarır?

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla kimi ağaçların yaprakları ya kızarıyor veyahut morarıyor. Bunun nedenlerinden biri ise havaların soğumasıyla yaprakta bulunan sap kısmındaki şekerin bütün yaprağa yayılamamasından ibarettir.

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla görülen hastalıklar

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla hava sıcaklığında yaşanan ani değişimler, havaların soğumasıyla artan hava kirliliği, kalabalık ve kapalı mekânlara artan ilgi, toplu taşıma araçlarının yaygın kullanımı ile hastalığa sebep olan virüsler ile sık sık karşılaşmaya başlarız. Doğadaki canlıların kendilerini uykuya hazırladığı bu dönemde özellikle büyük kentlerde yaşayanları olumsuz etkileyen birçok unsur gerçekleşmektedir. Okulların açılmasıyla çocuklar ve gençler daha sosyalleşmekte ve kapalı alanı fırsat bilen mikroplarla karşılaşmaktadır. Sonbahar mevsiminin başlaması, bağışıklık sisteminin de zayıflaması anlamına gelmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, grip, farenjit, tonsillit, sinüzit) gibi damlacık yoluyla bulaşan hastalıklar; toplu taşıma kullanan, okul gibi ortak alanlardan faydalanan kişilerin korkulu rüyası haline gelmektedir. Ayrıca yazın açık havada sosyalleşen insanlar sonbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte ev – işyeri temposuna dönmekte olup zamanlarının çoğunu kapalı alanlarda geçirmeye başlamaktadır. Dolayısıyla bu dönemde egzersizlere, uyku ve beslenme düzenlerine dikkat etmeyen kişilerde depresyon gibi ruhsal hastalıklar da görülmektedir. Bunların yanında dâhiliye uzmanları, sonbahar mevsiminin başlamasının hava basıncı ve nem değişikliklerini de beraberinde getireceğinden dolayı çeşitli nedenlerle baş ağrılarının ve migren ağrılarının yaygınlaşacağını bildirmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Kışın Yapılması Gerekenler Kış ne zaman başlar?

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla artan yağış

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla ülkemizde yağışlar da artmaktadır. İç Anadolu gibi yazları kurak geçen bölgelerde sonbahar mevsiminin başlaması barajların, derelerin bereketleneceği anlamına gelmekte, hatta bazı durumlarda doğal afetlere neden olacağı anlamına gelmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kışın Yapılması Gerekenler Kış ne zaman başlar?

İçindekiler1 Kış mevsimi hangi gün başlar?2 Kış Mevsimi Hangi Aylardan Oluşmaktadır?3 Kış Mevsimi Ne Zaman …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.