Anasayfa / Sağlık / Kışın Yapılması Gerekenler Kış ne zaman başlar?

Kışın Yapılması Gerekenler Kış ne zaman başlar?

Eski dilde Zemheri ismiyle anılan kış mevsimi 4 mevsimden biridir. Türkiye’de keskin soğukları ve yeryüzünü pamuk gibi kaplayan kar ile bilinen kış mevsimi takvime göre 1 Aralık günü başlamaktadır.

Kış mevsimi hangi gün başlar?

Türkiye’nin coğrafi konumu olarak enlem aralığının yüksek olması, ülkemizde kış mevsiminin şehirlere ve bölgelere göre farklı tarihlerde başlamasına neden olmaktadır. Kış mevsimi; Erzurum, Ardahan, Hakkâri, Kars gibi yükseltinin çok olduğu şehirlerimize erken gelmekteyken deniz kıyılarına ve deniz kıyılarına yakın yerlere daha geç ulaşabilmektedir. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsimi yağışlar kar olarak düşmekte iken deniz kıyısı ve daha ılıman bölgelerde yağmur yoğunluğu görülmektedir. Bu nedenle İzmir, Antalya gibi kentlerde kar çok nadir görülmekte olup yerel halkı bir hayli şaşırtmaktadır.

Kış Mevsimi Hangi Aylardan Oluşmaktadır?

Kış mevsimi aralık, ocak, şubat aylarından oluşmaktadır ancak ülkemizin iç kesimlerinde etkisini mart ayında da devam ettirmektedir. Birden fazla atasözlerimize bile işlenmiş olan kış mevsimi, ülkemizin birçok kesiminde çığ düşmesi gibi doğal afetlere de sebep olmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Alkollü Araç Kullanma Cezası Nelerdir?

Kış Mevsimi Ne Zaman Biter?

Kış mevsiminin sevenleri olduğu kadar sevmeyenleri de bir hayli çoktur. Dolayısıyla kış mevsimi ne zaman biter sorusu da her daim insanların soru zihninde yerini almaktadır. Kış mevsimi takvim doğrultusunda 28 Şubatta veya 29 Şubatta bitmektedir. Fakat aynı kış mevsiminin başlaması gibi bitişi de meteoroloji perspektifinden ülkemizin coğrafi farklılıklarından dolayı değişiklikler gösterebilmektedir. Kış mevsimi, ülkemizde batı bölgelerde daha erken biterken doğu bölgelerde daha uzun sürmekte, geç bitmektedir.

Kış mevsiminin geldiğini belli eden sebze ve meyveler

Kış mevsimi kar ve soğukla beraber beraberinde leziz meyve ve sebzeleri de soframıza getirmektedir. Kış aylarında kereviz, lahana, brokoli, havuç, pırasa, ıspanak, pazı, karaturp, kırmızıturp gibi sebzeler ve elma, nar, portakal, armut, ayva, greyfurt gibi meyveler soframızı süslemeye başlamaktadır.

Kış Hangi Tarihte Başlar Hangi Tarihte Biter?

Kış mevsiminin başlama ve bitiş tarihi ülkemizde coğrafi özelliklere göre değişiklik gösteriyor olsa da takvimsel olarak kış mevsimi 1 Aralık günü başlamaktadır ve 28 Şubat veya 29 Şubat gününde bitmektedir. Kış mevsiminin 28 Şubatta veya 29 Şubatta bitmesi ise şubat ayının her 4 senede bir 29 günden oluşmasına bağlıdır.

Buna Bakmalısın ->  Sonbahar Mevsimi Ne Zaman Başlar?

Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte yapılacak sporlar

Kış mevsimini her ne kadar evlerimizde geçirmek istesek de soğuk ve karlı günlerde pencerelerin ve duvarların arkasına saklanmaktan çok daha keyifli aktiviteler ülkemizde yer almaktadır. Kışın gelişiyle kış turizmi ülkemizde artmaya başlamaktadır. Kış mevsiminin gelişiyle akıllara ilk gelen spor kayaktır. Ülkemizde de Dünya’nın en uzun ve en dik ikinci kayak pistine sahip olan Erzurum şehrimiz içerisinde yer alan Palandöken Dağı Kış Sporları Merkezi yer almaktadır. Kış mevsiminin başlangıcından sonuna kadar rağbet gören bu kış sporu işletmesi için rezervasyonların yazdan yapıldığı bilinmektedir.

Kış mevsiminin başlamasıyla kış turizmi

Türkiye, dağ ve kış turizmi açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Ülkemizde kış mevsiminin başlaması ve bitişi arasındaki tarihlerde dolup taşan kış turizmi işletmeleri, dünyanın her yerinden gelen misafirleri bünyesinde ağırlamaktadır. Özellikle Rus ve Avrupalı turistler, kış turizmi için Türkiye’yi tercih etmektedir. Rus turistler genellikle Erzurum Palandöken ve Bursa Uludağ’ı tercih ederken Avrupalı turistler tüm bölgelere yönelmektedir. Türkiye’de büyük küçük yaklaşık 20 kayak merkezi vardır. Bu tesislere ulaşımın kolaylığı, pistlerin kalitesi ve uygunluğu bakımından en elverişlileri ise Erzurum Palandöken ve Bursa Uludağ’dır.

Buna Bakmalısın ->  İlkbahar Mevsimi Ne Zaman Başlar

Kış mevsimi ne zaman başlar? Kar ne zaman yağacak?

Ülkemizde kış mevsimi başladığı andan itibaren kar yağışı da başlamaktadır. Yükseltinin fazla olduğu bölgelerde kar yağışı fazla olmaktayken kıyı şeridinde kış mevsiminin başlamasından kış mevsiminin bitişine kadar kar yağışı çok nadir görülmektedir. Kar ne zaman yağacak sorusunun cevabını kestirmek güçtür. Eğer iç ve doğu bölgelerde yaşamaktaysanız kar aralık, ocak şubat mart hatta nisan aylarında da yağabilmekteyken daha ılıman olan bölgelerde kar yağışı yerini yağmura bırakmaktadır.

Kış mevsimi soğukları ne zaman gelecek

Ülkemizde kasım ayının sonları, aralık ayının başları itibariyle sonbahar havaları yerini kış mevsimi soğuklarına bırakmaya başlamaktadır. Özellikle doğu bölgelerde kışın başlamasıyla insanların kışın bitişine kadar zamanlarının çoğunu evlerinde geçirdiği ve gerekmedikçe ısınamayacakları yerlere gitmedikleri bilinmektedir. Hipodermi olarak bilinen “donma” kışın başlamasıyla sık sık kendini televizyon haberlerinde göstermektedir. Vücut ısısı 35 derecenin altına düştüğünde gerçekleşen hipodermi, ölümcül olabilmektedir. Vücut hareketlerinde yavaşlama, sakarlık, baş dönmesi, uyuşma, çevreye ilgisizlik, kalp hızında yavaşlama, solunumda yavaşlama, bilinç bulanıklığı veya bilinç kaybı, göz bebeklerinde genişleme ve ışığa tepkisizlik, solunumun ve dolaşımın durması ileri düzey belirtileri ile kendini gösteren hipodermi; bebekler, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf bireyleri risk altına almaktadır.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Sonbahar Mevsimi Ne Zaman Başlar?

İçindekiler1 Sonbahar Mevsimi Hangi Ay Başlar?2 Sonbahar Mevsiminin Başlangıcında ve Bitişinde Günler3 Sonbahar Ne Zaman …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.