Anasayfa / Kosgeb Kredi / Vergi Borcu Olanlar Dikkat
Sigorta Ödemesi Nasıl Yapılır?

Vergi Borcu Olanlar Dikkat

VERGİ ÖDEME KOLAYLIKLARI

Vergi ödeme işlemleri çoğu zaman dünyanın en zor işlerinden biri haline gelebilen sıkıcı işlerden biri halini almaktadır. Vergi ödemeleri için vergi dairelerine gitmek ve oradaki yoğunluğu yaşamak birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Vergi dairelerinde aşırı sıra olması ve sistemin yavaş ilerlemesi nedeniyle oluşan yığılmaların önüne geçmek amacıyla yeni ve farklı yöntemler geliştirilmiştir.

Vergi dairelerindeki yoğunluğun önlenmesi için ilk çalışma vergi ödeme noktalarını oluşturmakla hayata geçirilmiştir. Vergi ödeme noktaları vergi dairelerinin yoğun olduğu zamanlarda kişiler tarafından vergi ödemelerinin gerçekleştirilmesine imkân sağlamaktadır. Vergi ödeme noktasının her zaman ve her yerde bulunmaması durumunda kişilerin anlaşmalı bankalardan vergi ödemeleri yapmasına imkân sağlayan banka hizmetleri oluşturulmuştur.

Bankaların sürekli açık olmaması gibi durumlar göz önüne alınarak anlaşmalı bankalar tarafından banka ATMlerinden vergi ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Bütün bunlarında ötesinde herkesin kolaylık ulaştığı internet sistemi üzerinden internet bankacılığı ya da İnternet Vergi Dairesi sisteminden vergi ödeme imkânı sağlanmıştır. Bu sistem kısa zamanda pek çok kişi tarafından tercih edilmiştir.

Buna Bakmalısın ->  Ptt ve Bankadan Vergi Ödeme Kolaylıkları Nedir?

Sizler de eğer verginizi ödemek istiyorsanız, vergi ödeme kolaylıkları için yukarıda bahsettiğimiz yolları tercih edebilirsiniz. Tabi devlete vergi vermek istemiyorum diyebilirsiniz. Ancak devlet gönül rızasıyla vergisini verenden 3 akçe, gönül rızasıyla vermeyenden ise er ya da geç döve döve almaktadır. Bunun için vergi ödemeleriniz hiçbir şekilde ihmal etmeyiniz.

VERGİ KAÇAKÇILIĞI

Vergi kaçakçılığı, vergi ödemekle yükümlü olan kişilerin vergilerini kısmen ve ya tamamen ödememeleri ile oluşan durumdur. Vergi kaçakçılığı yapmak devletin hazinesine gidecek olan paranın önüne geçilmesi demek anlamına geldiği için kanunlara aykırıdır. Vergilerin çok fazla olması ve kişilerin vergi ödemede zorlanmaları vergi kaçakçılığına neden olmaktadır.
Vergi kaçakçılığı bütün dünyada büyük suçlardan sayılmaktadır. Vergi kaçakçılığı yapan kişiler üzerlerine görünen mal varlığının çok olmasından dolayı malları başka kişilerin üzerine yaparak devlete ödeyecekleri vergi miktarını azaltmaktadırlar. Ayrıca vergi vermek istemeyen işyeri sahipleri devlete ödedikleri katma değer vergisini ödememek için ürünlerini fişsiz ve ya faturasız olarak satmaktadırlar. Bu yöntemlerle el altından devlete gidecek olan verginin önüne geçilmiş olmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Türkcell Bedava İnternet 2020 Yeni Kampanya

Vergi ödemek istemeyen kişilerin yaptığı yanlışlardan biri de kendilerini borçlu göstererek hayali kişilere borçlu gibi işlemler yapmalarıdır. Vergi ödemelerinde yapılan aksaklıklar ve ya hiç ödememe gibi durumlar vergi kaçakçılığına örnektir. Vergi kaçakçılığı yapan kişiler için 18 ay ile 5 yıl arası hapis cezası bulunmaktadır.

Sizlerin de yukarıda detaylı olarak okuduğu gibi vergi kaçakçılığı cezası çok yüksek olan bir suçtur. Bu sebeple vergileriniz düzenli olarak ödemeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca vergi ödemelerinde eğer vergi kaçaklığı yapan kişiler varsa bu kişileri yetkili birimlere bildirmekten de sakınmayınız. Çünkü onlar bu ülkede sizin verdiğiniz vergilerle hizmet almaktadır. Ama vergi oranları bazı ürünlerde veya hizmetlerde yüksek derseniz, bu konuda da haklısınız.

VERGİLER ÖDEMELERİ NEDEN ARTIYOR?

Dünya üzerinde 92 ülkede gerçekleştirilen araştırmada Türkiye vergi artışlarında ilk sırada yer alıyor. Toplam vergi artışları diğer ülkelere oranla daha fazla olan Türkiye’de her gün yeni bir şeye zam yapılabiliyor. ÖTV gelirleri ile birlikte Türkiye’nin vergilerden elde ettiği gelir %70’in üzerinde bir miktarı oluşturuyor. Peki, Türkiye’deki vergi artışları nereye kadar böyle devam edecek?

Buna Bakmalısın ->  Emlak Vergisinde Ödemelerinde Ayrıntılar

Vergi artışları ülkenin gelişme hızıyla doğru orantılı olarak artan sistemlerden biridir. Gelişmekte olan ülkelerin gelir kaynaklarından olan vergi gelirleri, her geçen gün artırılarak gereken yerlere verilmesi durumunda ülkenin gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmasını sağlayacaktır. Halkın daha huzurlu yaşaması için alınan vergilerin önemi büyüktür. Vergilerden elde edilen gelirlerin büyük bir kısmı ordu masraflarına ve bilimsel çalışmalara harcanmaktadır. Gerekli harcamaların yapılmasıyla orduda ve bilim dünyasında yaşanan gelişmeler ülkeyi bir tık daha yukarı taşıyacaktır.

Ağır vergilerin uygulanması şu anda %70leri bulan oranın %100 olmasıyla son bulacaktır. Vergilerin artırılmasının nedenlerinden biri de vergi kaçakçılığının önüne geçerek devletin gelir yollarının önünü açmaktır. Yani eğer biz de vergi ödemelerinin fazlalığından şikayetçi isek devlete vergi kaçakçılığı anlamında yardımcı olmamız gerekmektedir. çünkü devletten kaçırılan vergiler, maalesef devlete vergi verenlerin üzerine yıkılmaktadır. Bu anlamda eğer biz de bu konuda devlete yardımcı olur ve art niyetli insanlar karşı cephe alırsak vergi ödemeleri neden artıyor, diye sormayız.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kredi Kartı Limit Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Seneler geçtikce Türkiye’de ki harcama artıyor, kredi kartı başvuruları tavan yapıyor. Bugünün Türkiye’sin de dolar …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.