Anasayfa / Anne ve Çocuk / Hamileliğin Riskli Olduğu Durumlar

Hamileliğin Riskli Olduğu Durumlar

Her genç kadının özlemini çektiği anlardan bir tanesi de hamilelik durumudur. Peki, her durumda hamile kalınabilir mi? , hamile kalmak için hangi durumların tam olması gerekir?

Hamile kalmanın riskli olduğu 3 ana neden vardır.

Bu nedenler sırasıyla; 

  • Annede sistemik durumda hastalık var ise,
  • Anne adayının yaşının 18 den aşağıda veyahut 35 yaşının üzerindeyse 
  • Anne adayında guatr, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, doku hastalıkları, damar tıkanıklıkları gibi hastalıkları varsa 
Buna Bakmalısın ->  Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi Nedir?

Hamile kalmanın tehlikeli olduğu durumlardan bir tanesi de anne adayının kilo durumudur. Anne adayı çok zayıfsa ya da çok şişmansa da risk taşımaktadır.

Anne adayının kilosunu denetlerken vücut kitle indeksinden faydalanılır. Zayıf olan anne adaylarında erken doğum riski de bulunmaktadır.

Anne adayının şişman olması da büyük sorunlardan bir tanesidir. Aşırı kilolu olan bir anne adayında tansiyon, kalp ve şeker gibi hastalıkların olması da mümkün olacağından risk artıyor. Daha da önemlisi şişman anne adaylarından “derin ven trombozu” adı verilen kan pıhtılaşması riski olduğundan anne adayının doğum olanağı da azalıyor.

Buna Bakmalısın ->  Hamileler Nasıl Yatmalı?

Bir diğer önemli risk ise akraba evliliklerindeki hamileliklerdir.

Akraba evliliklerinde nadir görünen kan hastalıklar, doğumlarda kendisini gösterebiliyor. Bu tarz durumlarda genetik bir hastalık olup olmadığı önem taşıyor. Tansiyonla birlikte tüm sistemik muayeneler yapılıyor. Eğer ki anne adayı daha önceden de tehlikeli sayılacak gebelik günleri yaşamış ise annenin daha önceki geçirdiği gebelikler belirleyici olabiliyor.

Buna Bakmalısın ->  Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvuru

Eğer anne adayı ilaç kullanıyorsa kullandığı ilaçlar hamilelik durumunu riske sokabiliyor. Hamileliği esnasında kullanacağı antibiyotikler bebeğe zarar vermeyecek tarzda antibiyotiklerden seçilmesini zorunlu kılıyor ve burada doktorunuza büyük görev düşüyor.

Hakkında admin

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.