Anasayfa / Anne ve Çocuk / Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvuru

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvuru

Son zamanlarda hükümetin gündeminde yer alan çalışan anneler için kreş yardımı ödeneği, pek çok kişinin yüzünü güldürdü. Çocuğunu kreşe bırakmak zorunda kalan anneleri oldukça heyecanlandıran bu yardımın asıl sebebi kadınların çalışmasını teşvik etmektir. Teşvik amacıyla ortaya atılan bu düşünce, yürürlüğe girdiği zaman binlerce anne kreş eğitimi için yardım alacak.

Kadınlar, doğum yaptıktan uzun süre sonra çocuklarını bırakacak birini bulamadığı için çalışma hayatından koparak maddi sıkıntıların içinde boğuşuyor. Bu durumda çocuğunu kreşe yazdırmakta zorluk çeken ailelere hükümetten oldukça sevindirici bir haber daha geldi. Artık ebeveynler, hükümetten destek parası alabilecek. Peki, çalışan kadınlara kreş yardımı başvurusu ne zaman gerçekleştirilecek? Bu sorunun cevabını, gelin hep birlikte öğrenelim.

Buna Bakmalısın ->  Hamileliğin Riskli Olduğu Durumlar

Devlet Kreş Yardımından Kimler Yararlanabilecek?

  • Devletin kadınlara sunduğu kreş yardımından maddi durumu olmayan kişiler yararlanabilecek.
  • Devlet kreş yardımından kolaylıkla yararlanabilecek kişilerden biri ise eşini kaybetmiş olan kadınlardır. Boşanan kadınlarda bu imkândan yararlanabilecek.
  • Devlet kreş yardımı anne ve babaları çalışmaya teşvik ederek, diğer bir yandan da çocuğun geleceği için yatırım yapılması amacıyla verilmektedir.
Buna Bakmalısın ->  Hamileler Nasıl Yatmalı?

Devlet Memurları Kreş Yardımından Yararlanabilecek mi?

  • Türkiye de bazı kamu kuruluşlarının çalıştırdığı personelin çocuklarına özel kreşleri bulunmaktadır. Akıllarda kalan sorulardan biri devlet memurlarının kreş yardımından yararlanıp yararlanamayacağıdır.
  • Eğer çalışılan devlet kurumunda 0 ile 4 yaş arasındaki çocuklar için özel bir kreş bulunmuyorsa, ebeveynler kreş yardımından yararlanmaya hak kazanacaktır.
  • Eğer çalışan anne, kreş yardımını reddederse devlet tarafından ödenen 160 TL’yi nakit olarak alabilecek. Bu ücret kreş yardımı olarak kullanılabilecek.
  • Çocuk, babasının sorumluluğundaysa aynı şekilde devletten yardım sağlanacaktır.
Buna Bakmalısın ->  Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi Nedir?

Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır?

  • Kreş yardımından yararlanmak için öncelikle Resmi Gazetede yasanın yayınlanmasını beklemelisiniz. Henüz başvuru formu yayımlanmayan bu yardımın başvuru formu yayımlandıktan sonra başvuru tarihini mutlaka takip etmelisiniz.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kapsama altına alınan kreş yardımı konusunda tahmin edilen, kimsenin geri çevrilmeyeceğidir.
  • Nitekim ödenen ücret geri ödemesiz olacak. Bu şekilde binlerce anne ve baba adayı başarılı bir şekilde iş hayatına devam edecek.

Hakkında admin

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.