Anasayfa / Anne ve Çocuk / Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi Nedir?

Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi Nedir?

Gebelik dönemi anne adayının bütün dengesinin bozulduğu bir dönemdir. Bu dönem içerisinde bazı adayların saçlarında dökülmeler görünebiliyor. Gebelik döneminde bu gibi saç dökülmelerinin sebepleri nelerdir?

Gebelik dönemi boyunca hızlı bir şekilde yükselen ÖSTROJEN HORMONU yüzünden anne adayları adet görmezler ve bu dönem içerisinde aynı anda ikinci kez gebe kalmazlar. Anne adayının vücudu tamamen besin stoğu tutarak dolaşan kan miktarını % 20 oranında arttırır ve besinler önce bebeğe geride kalan besinler ise anne adayının cildine saçına ve tırnaklarına taşınır.

Buna Bakmalısın ->  Hamileliğin Riskli Olduğu Durumlar

Vücutta depolanan besin değeri o kadar yüksektir ki anne adayının tırnakları ve saçları en kuvvetli dönemini yaşar. Fakat anne adayı gebelik dönemi boyunca düzgün ve yeterli beslenemezse vücuttaki besinleri de bebek alacağı için anne adayına pek bir şey kalmaz. Bu durum anne adayında saç dökülmesi tırnaklarının anında kırılması gibi problemler çıkartabilir. 

Buna Bakmalısın ->  Hamileler Nasıl Yatmalı?

Gebelik dönemi bittikten 4 ay sonra fazla salgılanan östrojen hormonu normal seviyelere düşer. Ve bu seviye düşmesi ile birlikte kadın yeniden adet görmeye başlar. Rahim duvarı dökülür. Bununla birlikte saçlarda dökülmeye başlar. Tamamen fizyolojik olan bu durum bir hastalık değildir ve tedavi edilmesi gerekmez. 

Buna Bakmalısın ->  Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvuru

Gebelik döneminde saç dökülmesi bazı adaylarda aşırı fazla olabilir. Her adayda farklı dökülmeler gözlenebilir. Süt veren anneler ya da hala adet görmeyen annelerdeki az miktardaki saç dökülmesi tamamen normal karşılanabilir.

Eğer annede saç dökülmesi kesilmediyse ve hala devam ediyorsa detaylı bir kan analizi yaptırılarak bir dermatolog tarafından da incelenmesi gereklidir. Dermatolog muayenesinden sonra gerekli tedavi uygulanır.

Hakkında admin

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.