Anasayfa / Anne ve Çocuk / Hamileler Nasıl Yatmalı?

Hamileler Nasıl Yatmalı?

Gebelik boyunca bayanların uyuyuş pozisyonları çok önemlidir. Doğru şekilde yatmazlarsa düzgün nefes alamayabilirler, sırtlarında ağrı oluşabilir ve dolaşım bozuklukları gibi problemlerle karşılaşabilirler. Peki, hamile bayanlar nasıl uyumalı, nasıl bir uyku pozisyonu edinmeli…

Gebe bayanların yüz üstü yatmaları uzmanlar tarafından önerilmez. Çünkü yüz üstü yatarak bebeğinize bir baskıda bulunup ona zarar verebilirsiniz. 

Peki, nasıl uyuyabiliriz?

En güzel uykunuzu ve doğru olan ise sola yan yatış pozisyonudur.

Hamilelik boyunca sola yan yatış pozisyonunda uyursanız bebek için gerekli olan maksimum kan akışı sağlanacaktır. Bu şekilde Anne adayının böbrek fonksiyonları da artmış olacaktır. Bu yüzden uzmanların en çok önerdiği uyku pozisyonu sola yan yatıştır. Sola yan yatış pozisyonunun önemlerinden bir tanesi de karaciğerimizi sağ yanımızda bırakarak karaciğer baskısını da ortadan kaldırmış olacağızdır.

Buna Bakmalısın ->  Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvuru

Anne adayı için en güzel uyku pozisyonu dizlerinizi karnınıza doğru çekerek sol tarafınıza yatmanızdır. Dizleriniz birbirine çarparak acı veriyorsa dizlerinizin arasına yumuşak bir yastık alarak üstte kalan bacağınızın ağırlığını da hafifletmiş olacaksınız.

Buna Bakmalısın ->  Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi Nedir?

Farz edelim ki sola yatış pozisyonunu deneyerek uykuya daldınız. Güzel bir uyku sonrasında da kendinizi sırt üstü uyanmış şekilde buldunuz. İşte bunun gibi durumlarda sakın endişeye kapılmayın. Çünkü insanoğlu için en normal durumlardan biri uyku esnasında pozisyon değiştirmesidir. Zaten sırt üstü uyumaya başladığınızda kendi kendinize uyanarak yeniden sola yatış pozisyonuna döneceksinizdir.

Hamileliğin ilk 3 ayki devresinde istediğiniz gibi uyuyabilirsiniz. Nasıl uyursanız uyuyun bu sizi rahatsız etmeyecektir. 3 aydan sonraki zamanlarda ise zaten kendi kendinize sola yatış pozisyonuna geçeceksiniz.

Buna Bakmalısın ->  Hamileliğin Riskli Olduğu Durumlar

Bir anda sola yatış pozisyonuna alışmanızı kimse sizden bekleyemez ama siz kendinizi önceden bu duruma alıştırabilirsiniz. Yavaş yavaş sol yana yatarak kendinizi bu durumda uyumaya alıştırmanız sizi ileriki günlerde daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Gebelik döneminde güzel uyku uyumanızı sağlayacak durumlardan bir tanesi de gebeler için tasarlanmış olan yastıkları kullanmaktır. 

Hakkında admin

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.