Anasayfa / Kosgeb Kredi / Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği
Sigorta Ödemesi Nasıl Yapılır?

Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği

Katma değer vergisi ödeme diğer adıyla KDV ürün ve ya hizmetin satıcıdan alıcıya geçmesi sonucu satılan üründen dolayı alıcıdan alınan vergi anlamına gelir. Katma değer vergisi tüketilen her üründe uygulanmaktadır. Tüketilen malların ücreti tüketiciden çıkacağı için ürünü ve ya hizmeti alan kişiler için geçerli bir uygulamadır.

Katma değer vergisi satıcı tarafından düzenlenen fatura üzerinde bulunan sıralamada yer almaktadır. Ürünlerin ve hizmetlerin çoğunda %8 ila %18 oranında katma değer vergisi uygulanmaktadır. En düşük katma değer vergisi ekmek ve un satışlarında olmaktadır. %1 oranında sembolik olarak ekmek ve undan katma değer vergisi alınmaktadır.

Katma değer vergisini tüketici ürünü ve ya hizmeti satın aldığında zaten ödemiş bulunmaktadır. Ancak üretici yani satıcı konumunda bulunan kişilerden bu katma değer vergilerinin devlete aktarılması gerekmektedir. Aylık olarak katma değer vergisi ödemesi yapan kişilerin verdiği ‘Katma Değer Vergisi Beyannamesi’nden sonra her ayın 26. gününde ödeme yapmaları gerekmektedir. Katma değer vergisi ürün ve ya hizmet satışı olan her yerde ödenmektedir.

Buna Bakmalısın ->  En Çok Kdv ve Ötv Zamların Uygulandığı Yerler

Yani yukarıda da anlattığımız gibi katma değer vergisi ödeme işleminden kaçabilme gibi bir şansınız kesinlikle yoktur. Çünkü siz bir marketten alış veriş yaptığınızda katma değer vergisi bu almış olduğunuz ürünlerin tutarına otomatik olarak eklenir. Bir alış verişte ne kadar vergi ödediğinizi görmek için alış verişin faturasında bu vergiyi görebilirsiniz.

KONUT VERGİSİ BEYANNAMESİ

Konut vergisi beyannamesi işlemi herhangi bir bina ve ya taşınmaza sahip olan kişiler tarafından devlete ödenen vergiyi kapsamaktadır. Konut vergisi ev sahibi olan pek çok kişi tarafından senede bir ve ya iki kere olmak üzere ödenebilmektedir. Konut vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyelere yapılabilmektedir. Şehir dışında edinilen taşınmaz konutlar için ise tüm belediyelerden bazı şartlar yerine getirilerek ödenebilmektedir.
Emlak vergisi ödeme zamanı yılın belirli vakitlerinde iki kez ödeme yapmayı sağlayacak şekilde ayarlanmıştır.

Konut vergisi ödeme işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler yılın belirlenen tarihlerinde yetkili vergi dairelerine ve ya diğer ödeme noktalarına başvurarak tek seferde ve ya iki taksitle ödeyebilmektedirler. Konut vergilerinin ne kadar olacağı her sene çeşitli değerlendirmeler yapılarak belirlenmektedir. Konut vergisi ödemeleri bu durumlara bağlı olarak her sene farklı tutarda olmaktadır. Konut vergisi ödemeleri yılın başında ve sonunda belirlenen tarihler aralığında yapılabiliyor.

Buna Bakmalısın ->  Konut ve Kira Vergilerinde Bilinmesi Gerekenler

Konut vergisi ödemelerinde emekliler, hiçbir yerden geliri olmayanlar, şehit yakınları, gaziler ve dul ve yetim olanlar gibi belirli şartları taşıyan kişiler muaf tutulabiliyor. Ancak sizler konut vergisi beyannamesi işlemlerinizde bulunduğunuz halde bu ödeme işlemlerini yapmayan kişi veya kişileri biliyorsanız, yani vergi kaçıran kişileri biliyorsanız, bu kişileri mutlaka yetkili mercilere bildiriniz. Evet ülkemizdeki vergi oranları veya miktarları tartışılabilir; ancak bu vergileri birileri öderken diğerlerinin ise ödemiyor olması çok ciddi bir hak ihlalalidir.

MTV BEYANNAMESİ

Motorlu taşıtların getirdiği kolaylıkların yanında motorlu taşıtlara ait vergilerin ödenmesinde de büyük kolaylıklar sağlanmıştır. İnternet üzerinden yapılan pek çok işlemin arasına mtv de eklenmiş bulunmaktadır. Mtv beyannamesi işlerimleri çok kolay ve kısa zamanda yapılabilecek olan işlemleri kapsamaktadır.

Vergi ödemelerinde bankaların geliştirdiği sistemlerin sonuncusu olan internet bankacılığı kanalı ile vergi ödeme işlemlerinde motorlu taşıtlar vergisi de kolaylıkla ödenebilmektedir. İnternetten az çok anlayan herkesin oturduğu yerden sadece bir tıkla vergi dairesinin anlaşmalı olduğu bankalar kapsamına giren banka sayfasını açarak vergi ödemeleri sayfasına tıklayarak vergi ödeme işlemi başlayacaktır. Vergi ödeme sayfasında motorlu taşıtlar vergisi ödeme kısmından, istenilen bilgilerin tam ve doğru olarak doldurulması sonucu vergi ödemesi gerçekleşecektir.

Buna Bakmalısın ->  Ptt ve Bankadan Vergi Ödeme Kolaylıkları Nedir?

Bankaların son dönemde geliştirdiği avantajlardan biri olan motorlu taşıtlar vergisini taksitlere bölme fırsatından da yararlanabilirsiniz.
İnternet Vergi Dairesi sitesi üzerinden vergi ödemelerini seçerek ‘Motorlu taşıtlar vergimi kredi kartımla ödemek istiyorum.’ şıkkını seçerek internetten mtv ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten mtv ödeme işlemleri kişilere vakit karı sağladığı gibi farklı avantajlarda sunan bir sistemdir.

Ayrıca mtv beyannamesi işlemlerinde, gelir idaresi başkanlığının anlaşma sağladığı bazı bankalar vardır. Eğer sizler bu başkanlığın anlaşma sağladığı kredi kartlarından herhangi birisini kullanıyorsanız. O zaman internetten motorlu taşıtlar vergisi ödemenizi kredi kartı ile taksitli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece vergi yükünüz bir nebze de olsa azalır.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kredi Kartı Limit Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Seneler geçtikce Türkiye’de ki harcama artıyor, kredi kartı başvuruları tavan yapıyor. Bugünün Türkiye’sin de dolar …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.