Anasayfa / Trafik / Motor Çeşitleri Nelerdir?
Motor Çeşitleri Nelerdir?

Motor Çeşitleri Nelerdir?

Yakıttan elde edilen ısı enerjisinin mekanik enerjisine çevrilmesini sağlayan makinelere motor denilmektedir. Ayrıca otomobil motorları kendi içerisinde çok farklı türlere ve sınıflara da ayrılmaktadır.

Bazen çok kafa karıştırıcı olan bu durum herkes tarafından merak edilmektedir. Birbirinden farklı tarzda olan motor çeşitleri silindir sıralanışına göre olabilir. Böylelikle sıra tipi motorlar, V tipi motorlar, boksör tipi motorlar, yıldız tipi motorlar ve son olarak da W tipi motorlar olmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Emniyet Şeridi İhlal Cezası ve Kuralları

Bunların kendi aralarında sıralanması olmasıyla birlikte aynı zamanda silindir sayısına göre de birtakım çeşitlerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Böylelikle iki, üç, dört, beş, altı, sekiz, on iki ve on altı silindir motorlar bulunmaktadır. Bunlar da kendi aralarında sayısına göre sıralanmaktadır.

Motorların farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de buji ile ateşlemeli olurken bir diğeri ise sıkıştırma ile ateşlemeli olmaktadır. Eğer ki buji ile ateşleniyorsa adı üzerinde buji ile ateşlenen motor olarak bilinmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Radar Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Fakat sıkıştırma ile ateşlenen motorlarda herhangi bir ateşleme mekanizması yer almamaktadır. Motor yüksek sıcaklık ve basınç etkisiyle ateşlenmektedir. Böylelikle bunlar da motor çeşitleri olarak kendi aralarında farklılık göstermektedir.

Bir diğer çeşitleri ise yakmış olduğu yakıta göre motorlardır. Bunlar da benzinli ve dizel olarak farklı hale gelirler. Ayrıca motorlar dıştan yanmalı ya da içten yanmalı da olabilir. Bu tarzda çok sayıda etmenin bulunduğunu kendi aralarında çeşit çeşit olarak yer aldığını söylemek mümkün olacaktır. Motor aracın en önemli bölümünü ve kısmını oluşturmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Lastiklerin Hava Basıncı Nasıl Olmalı?

Dolayısıyla çok sayıda çeşidinin olması mümkündür. Fakat bunların aralarından bazıları diğerlerine göre çok daha fazla kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Bu durumun oluşması ise daha uyumlu olması, yakıtının daha ideal olması gibi unsurlar neticesindedir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.