Anasayfa / Eğitim / Polise Hakaretin Cezası Nedir?

Polise Hakaretin Cezası Nedir?

İnsanların asabi tavırları nedeni ile yaşanan olayların devamlı olarak artması ve şiddete varan sonuçlar ile sonuçlanması nedeni ile caydırıcı cezalar ile önlem alınmaktadır. Özellikle trafikte araç kullanan sürücülerin gergin tavırları nedeni ile en küçük sorunda bile küfür, hakaret veya darp etmeye kadar uzanan sonuçlar nedeni ile yapılacak cezai işlemler için gözaltına alınması gerekir.

Durumun bir trafikte hizmet veren polisler açısından olan yönü bulunmaktadır. Trafik polislerine hakaret eden sürücü veya yayalar için gözaltına alınarak ifadesinin alınması ve bir süre nezarette kalması gerekebilir. Darp olması durumunda mahkemeye çıkması ile mahkeme tarafından verilecek olan karara göre farklı kararlar ile cezalandırılması sağlanmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Otodeterminizm Nedir? Benzer Özellikleri

Trafik Polisini Darp Etmenin Cezası

Aslında hiçbir insana darp ve şiddet uygulanmaması gerekse de günümüzde bu konuda caydırıcı olmayan kararlar nedeni ile insanların birbirlerine olan saygıları tamamen bitmek üzeredir. Bu durumda olası bir durum karşısında ilk başvurdukları şeyin darp ya da şiddet olmasına neden oluyor. Polis memurlarına yapılan darp durumundan şahsın tutuklanması ile mahkeme tarafından verilecek olan karara göre farklı sürelerde hapis cezası uygulanır.

Dört aydan 1 yıl gibi değişen sürelerde verilen cezalar elbette ki caydırıcı olmadığı için hale devam eden şiddet eğilimleri bulunmaktadır. Trafikte görev yapan polisler bu konuda özellikle daha sık sorun yaşayan taraf olduklarında devamlı olarak bu tarz sorunlara karşı koymak zorunda kalabilirler.

Buna Bakmalısın ->  PYBS Bursları Ne Zaman Yatar?

Trafik cezası verilmesi veya durdurma sırasında hakaret ya da darp gibi müdahaleler sürücüler tarafından maalesef uygulanmaktadır.
Bu durum karşısından yapılacak olan kayıtlar ile cezai işlemler için şahsın karakola getirilmesi ile süreç başlatılır. Ardından yapılan sorgulama ve ifade alma işlemleri ile çoğu zaman serbest bırakılan sanıklar darp olması halinde mahkemeye gönderilmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Otozom, Gonozom Nedir?

Trafik Polislerine Hakaret Etmenin Süreci

Trafikte görev yapan polis memurlarına karşı yapılan hakaretlerde kişinin ifadesinin alınması ve pişmanlık duyması durumuna göre özür dilemesi ile serbest kalması sağlanabilir. Ancak kişi aynı şekilde devam ediyorsa küfür, hakaretlerin boyutuna göre yapılacak olan işlemler değişebilir.

Kişinin tehdit edilmesi veya hakaretlerin aşırı boyutta olması durumunda uygulanacak olan cezai işlemlerde değişir. Bu konuda karakolda alınan ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilen kişilerin çoğu serbest kalırken bazı durumlarda caydırıcı olması nedeni ile hapis cezası veya para cezası da uygulanır. Bu konuda yapılan işlemler oluşan duruma göre de farklılık gösterebilir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Otoklav Nedir? Cihazları Ne İşe Yarar?

İçindekiler1 Otoklav Cihazları Hangi Noktalarda Kullanılır?2 Otoklav Çalışma Prensibi Nedir?3 Otoklav Yapısı Ve Kullanma Kuralları …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.