Anasayfa / Ev ve Araba / Trafik Sigortası Olamadan Araba Sürmenin Cezası Nedir?

Trafik Sigortası Olamadan Araba Sürmenin Cezası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, kanunen belirtildiği üzere mecburi bir sigorta türü olarak bilinmektedir. Böylelikle trafikte bulunan her aracın kesinlikle yaptırması gereken bir sigorta olmasının yanı sıra aksi taktirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Eğer ki trafik sigortası olmayan bir araç trafiğe çıkarsa araba bağlanarak trafik şube otoparkına götürülür. Aracı teslim almak için cezai işlemlerin ödenmesi ve sonrasında da teslim almak gereklidir. Aksi taktirde aracı almak mümkün olmayacaktır. Ayrıca cezanın ödenmediği her gün için araç otoparkta kaldığından dolayı otopark ücreti ödenmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası bitmiş ve trafik kontrolü esnasında bu durumun açığa çıkması neticesinde ehliyete ceza puanı işlenmektedir. Böylelikle puanda düşüş meydana gelecek ve birtakım problemlerin de oluşmasına sebep olacaktır.

Zorunlu olarak yapılan trafik sigortası yapılmadığı halde ve cezai işlem uygulandığı durumda bunun cezasını ödeyerek problemi ortadan kaldırmak mümkündür. Fakat bu durum sigorta şirketi tarafından genellikle eksi bir durum olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla ödenecek olan prim fiyatını da etkileyecek ve sigorta için ödenecek fiyat daha da artacaktır.

Buna Bakmalısın ->  Sigorta Ve Kasko Yapanlara Uygun Fiyat Tavsiyeleri

Zorunlu olan araç sigortası olmadan trafiğe çıkarak bir kaza yapmanız durumunda oluşacak hasar sigorta şirketi yerine sizden karşılanacaktır. Dolayısıyla çok büyük maliyetlerin ortaya çıkacağını belirtmenin yanı sıra sigorta bu problemlerin tamamını teminat ederek sizin yerinize ödeyecektir.

Buna Bakmalısın ->  Düşük Fiyatlı Kasko Nasıl Yapılır?

Son olarak sigortasız trafiğe çıkarak ölümlü bir kazaya karışmanız durumunda ya da sağlık problemi olacak kazaya yapmanız durumunda bütün süreç boyunca tamamen yalnız kalacağınızı bilmenizde de fayda var. Dolayısıyla kanunen de gerekli ve zorunlu olan sigortayı yaparak trafiğe öyle çıkmanız, aksi taktirde sizin için çok büyük problemlerin oluşacağını bilmeniz önemlidir. Böylelikle daha güvenli ve problemsiz bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Zorunlu Trafik Sigorta Ödemesi Nasıl Yapılır?

Araç trafik sigortası yapılması gereken en önemli unsurlardan birisi olmaktadır. Eğer ki kullanılan aracın trafik …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.