Anasayfa / Trafik / Karlı Havalarda Zorunlu Olan Trafik Kuralları

Karlı Havalarda Zorunlu Olan Trafik Kuralları

Zorlu hava koşullarında hem araçlar hem de yolcular için riskli durumlar söz konusu olduğundan daha dikkatli davranılması gerekir. Bu konuda özellikle karlı havalarda kar lastiği takılması araçlar için zorunlu hale getirilerek daha güvenli ulaşım sağlanması için önlem alınmaktadır. Kar lastiği kara karşı araçları yolda kayma yapmadan ilerlemesini sağladığı için buzlanma gibi durumlarda kaygan yolda sorunsuz ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

Araçların uymak zorunda olduğu kuralların yanı sıra yolcularında dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Özellikle zorlu hava şartlarında yol kenarlarında bekleyen veya karşıya geçmek isteyenlerin trafik kurallarına mutlaka uyması gerekir. Kayganlaşan yol nedeni ile araçların aktif olarak ilerlediği yollarda aniden yola çıkılması ani fren nedeni ile aracın kaymasına neden olabilir. Bu nedenle herkes uyması gereken kuralları göz ardı etmeden yerine getirerek karlı havalarda daha güvenli olabilirler.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Karlı Havada Trafikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış aylarının gelmesi ile beklenen kar özellikle zorunlu olarak trafiğe çıkacak olanların dikkat etmesi gereken bazı kuralları ortaya çıkartmaktadır. Karlı havada trafiğe çıkacak olan ticari araç veya binek araç sürücülerinin dikkat etmesi gerekenler;

  • Kar lastiği takmadan yola çıkmamak,
  • Yokuşlarda beklemeden sakin bir şekilde aracın kullanılması,
  • Kaygan yollarda özellikle ani frenden kaçınmak,
  • Mümkün olması halinde karlı havada trafiğe çıkmaktan kaçınmak özellikle binek araç sahipleri için toplu taşıma
  • araçlarının kullanılması riskleri azaltacaktır.
  • Gerekli olması halinde zincir kullanmak,
  • Üzeri karla kaplı olan araçların tam olarak temizlendikten sonra trafiğe çıkartılması,
  • Aracın camlarının buz tutmaması için sprey kullanmak bu konuda alınacak önlemler arasında yer almaktadır.
Buna Bakmalısın ->  Trafik İşlemleri Nereden Yapılır?

Karlı Havalarda Riskler Neden Daha Fazla Artıyor!

Karın yağması ile her yer karla kaplanırken özellikle çocuklar için kar tatili verilse de çalışan kişiler için bu durum söz konusu olmamaktadır. Ayrıca ticari araçların mutlaka trafikte olması gerektiğinden artan risklere karşı önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Bu durumda araç kullanırken trafik kurallarına mutlaka uyulması gerekir.

Buna Bakmalısın ->  En Korkunç Motosiklet Kazaları

Emniyet kemerlerinin her türlü riske karşı takılı olması artık günümüzde yapılması gereken ve zorunlu olan bir kural olurken aynı şekilde kar lastiği uygulaması da zorunlu hale getirilerek araçların daha güvenli bir şekilde trafikte ilerlemesine yardımcı olunmaktadır. Bu konuda geçen yıl yapılan kontroller bu yılda yapılacağı için kar lastiği olmayan sürücülerin trafiğe çıkmasına izin verilmeyeceği yapılan açıklamalar ile belirtildiği için dikkatli olunması gerekir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.