Anasayfa / Trafik / Yoğun Trafikde Sürücülere Tavsiyeler

Yoğun Trafikde Sürücülere Tavsiyeler

Ülkemizin en kalabalık ve yoğun şehri olan İstanbul, birçok açıdan farklı bir yaşam koşullarına sahiptir. İstanbul denilince akla gelen ilk kelimelerden bir tanesi olan trafik, aynı zamanda hayati bir öneme sahiptir.

İstanbul trafiğinde yapılan yolculukların çok uzun sürmesinin yanı sıra yorucu olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle tavsiyeler oldukça uzun olabilmektedir. Gerek araç seçimi ve kullanımı olsun gerekse yapılması gerekli olan hususların sayısı da oldukça fazladır.

İstanbul’da araç kullanmak isteyen kişilerin için doğru araç seçimi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra aracın sahip olduğu özelliklerde, her ne kadar kişinin sahip olduğu olanaklara göre değişkenlik gösterse de, genel itibariyle önemlidir. Özellikle ilk defa araç kullanacak kişiler başta olmak üzere trafikten bunalan kişiler için otomatik vites gereklidir. Trafikte sıklıkla yaşanan dur kalk olarak tabir edilen durumlar aynı zamanda kişinin oldukça fazla bir şekilde yorulmasına sebep olmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Hangi Banka Uygulamalarında Trafik Cezası Ödenebilir?

Ayak kullanımının en aza indirilmesi için otomatik vites oldukça önemlidir. Bunun yanında emniyet kemeri de mutlaka takılmalıdır. Hangi araç olursa olsun her an kaza riski bulunmasından dolayı emniyet kemerine çok daha fazla önem verilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca çok sık bir şekilde görülen agresif tavırlı insanlardan da uzak durulması önemlidir.

Özellikle otoyollarda duran trafikte her an kavga etmeye müsait kişilerin olabileceği asla unutulmamalıdır. Araçta birtakım içecek ve yiyeceklerin bulundurulması da gerekebilir. Özellikle köprü trafiğine girilmesi durumunda bu husus önemlidir. Köprü ve otoyolların kullanılması için HGS tavsiye edilmektedir. Normalden %20 daha az ödeme imkânı sunan bu kartın alımı da oldukça basittir. PTT işyerlerinden plaka üstüne kolaylıkla alınabilir. Alım sırasında araca uygunluğuna da dikkat edilmesi önemlidir. Sürücülere tavsiyeler olarak sunulan hususlardan bir başkası olan HGS ile aynı zamanda çok daha hızlı geçişte yapılmaktadır. Herhangi bir beklemeye gerek olmadan hızın biraz düşürülmesi yeterli olmaktadır.
Ancak bazı durumlarda HGS kartının geçerli olmaması da görülebilmektedir. Bu durum HGS kart sisteminin yanlış takılmasından kaynaklanabileceği gibi aracın sahip olduğu ön camın özelliklerinden de kaynaklanabilir. Çünkü ön camın filmli olması ya da metalik olması durumlarında HGS kartın okunması zorlaşmaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Emniyet Şeridi İhlal Cezası ve Kuralları

Bu durumda cezanın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Normal ücretin 11 katı olan bu cazının ödenmemesi için 12 gün içinde ödeme yapılması istenmektedir. Ayrıca HGS kart aboneliği bulunmamasına rağmen hızlı geçiş şeridini kullanan kişilerinde aynı plaka üzerine bir hafta içinde abonelik çıkartması durumunda ceza iptal edilmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbul trafiğindeki sürücülere tavsiyeler arasında kurallarda önemlidir. Kurallara dikkat edilmesinin yanında hız limitleri önemsenmelidir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.