Anasayfa / Trafik / Trafik Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trafik Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araçların tescil, devir ve satış hizmetlerinin her türlü işlemleri noter tarafından yapılmaktadır. Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre artık tescil edilmiş araçların her türlü devri, satışı ve ya işlemleri noter tarafından yapılacaktır. Ayrıca gecikme zammı, gecikme faizi, motorlu taşıtlar vergisi, trafikten çekilecek, çekilmiş araçlar hariç olmak üzere aracın sorumluluk sigortasının bulunması durumunda işlemler noter tarafından yapılacaktır.

Ayrıca trafik tescil işlemleri noter tarafından yapılmazsa geçersiz sayılacaktır. Noter tarafından tescillenecek araçların satış ve devir gibi işlemleri ile birlikte araç sahiplerinin tescil ile ilgili genel bilgileri Türkiye Noterler Birliğine ait olan Araç Sicil ve Tescil Sistemi’ne, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da sisteme kaydedilecektir. Böylelikle bütün işlemler sistemden de takip edilebilecektir.

Buna Bakmalısın ->  Araçlarda En Çok Karşılaşılan Arızalar

Araçların trafiğe çıkabilmesi için araç tescil işlemi kesinlikle yapılması gereken bir unsurdur. Araç sahibinin gerekli evrakları Trafik Tescil Şubesine teslim etmesi, plakayı çıkartması ve sonrasında da belgelerin onaylanması neticesinde aracı trafiğe çıkarabilmektedir. Kayıt işlemi zorunlu olmaktadır. Dolayısıyla her araca tescil işleminin yapılması gerekmektedir. Yeni başlayan trafik tescil işlemleri sayesinde trafik ve araç ile ilgili işlemler çok daha kolaylaştırılmış ve sistem ile birlikte pratik hale gelmiştir. Bu işlemlerin yapılması için de Özel Tüketim Vergisinin yatırılması gerekmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezası Kural Maddeleri Nedir?

Sonrasında ise araç için fatura kesilmektedir. Gerekli evraklar toplandıktan sonrasında Trafik Tescil Şubesine veya Bürosuna gidip tescil işlemleri için gerekli evraklar teslim edilir. Şoförler odası tarafından aracın plaka basımı gerçekleştirilir. Bütün işlemler bilgisayar ortamında kaydı yapılır ve gerekli belgeler imzalanıp onaylanır.

Buna Bakmalısın ->  Trafik İşlemleri Nereden Yapılır?

Bütün bu işlemler bittikten sonrasında artık araç trafiğe sorunsuz bir şekilde çıkabilir. Aksi halde istenmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

En İyi Navigasyon Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonlarda bulunan trafikte dikkati artıran uygulamalar sayesinde birçok kişi uzun yollarda bile trafiğe yakalanmadan …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.