Anasayfa / Sorgulama / Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi
Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi

Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi

Plaka değişimi gerçekleştirmek için yapılması gereken ilk adım gerekli şartların sağlandığından emin olmaktır. Bir sonraki adım ise notere giderek devir ve satış işlemlerini gerçekleştirirken değişim talebinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Sonrasında eski plaka teslim alınarak yeni plakanızın bastırılması için onay verilecektir. Ayrıca plaka yenileme için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi MTV borcunun bulunmaması olmasıyla birlikte araç sahibinin ya da kanuni temsilcisinin müracaat etmesi gerekmektedir. Aracın muayenesinin eksiksiz olması da gerekmektedir. Bunlar yerine getirildiği zaman gerekli evrakların toplanması da önemli rol oynamaktadır.

Buna Bakmalısın ->  Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Bunlardan ilki noter satışı ya da geçici tescil belgesinin fotokopisiyle birlikte aslıdır. Aracın eski plakaları ve trafik belgeleri. Zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesiyle birlikte nüfus cüzdanı olması şartı bulunmaktadır.

Plakayı değiştirmek için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Başka şehirden otomobil aldığınız zaman bunun değişmesi zorunluluğu yoktur. Fakat değişimi gerçekleştirmek istiyorsanız bu durumun maliyetini merak ediyor olacaksınız.

Buna Bakmalısın ->  En Korkunç Motosiklet Kazaları

Geçtiğimiz yıl noter masrafı ile birlikte plaka yenileme işlemi 240 TL olmuştur. Ayrıca Şoförler Odası’na da 43 TL ödeme yapmak gerekmektedir. Toplamda ise geçtiğimiz sene plaka değişim işlemi için 283 TL ödenmesi gerekmektedir. Plakaların değişimi için birtakım süre bulunmaktadır. Aracın satış süreci tamamlandıktan 30 gün içerisinde işlemin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Buna Bakmalısın ->  Kredi Kartı ile Taşıt Vergisi Ödeme

Plaka değişiminden daha farklı olan yenilemeyi plakayı değiştirmeden de yenilemek mümkündür. Bunun için de eski plakalar, araç ruhsatı ve fotokopisi ile birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir. Ayrıca geçtiğimiz sene için tek bir plakanın yenilenme ücreti 17 TL oluk ön ve arka plakaların yenilenme ücretini merak edenler için ise bu rakam 34 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret karşılığında problemsiz plakanızı yenilenmeniz mümkün olacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Hangi Banka Uygulamalarında Trafik Cezası Ödenebilir?

Ülkemizde trafik kazaları ve bu kazalar için kesilen cezalar artıyor. Bu noktada da sürücüler kendilerine …

Soru - Cevap Bölümüne Hoşgeldiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.